Erişilebilirlik

Mısır ve Tunus'ta Yeni Hükümetler Görevde


Mübarek döneminin Adalet Bakanlığı'nı yapan Habib el Adli yolsuzluktan yargılanacak

Mısır’da İssam Şeref’in başbakanlığını yaptığı yeni hükümet göreve başladı.

Yeni kabinede devrik lider Hüsnü Mübarek döneminden kalan içişleri, dışişleri ve adalet bakanları değişmişti.

Yeni Adalet Bakanlığı’nı Mansur el İssavi üstlenirken, Mübarek’in 13 yıl önce atadığı eski bakan Habib el Adli, yolsuzluktan yargılanmaya hazırlanıyor.

Yeni Adalet Bakanı, geçmişte birçok işkence ve kötü muamele olaylarından sorumlu Devlet Güvenlik Kurumu’nun yetkisini azaltma, ancak ülkedeki güvenlik durumunu da iyileştirme sözü verdi.

Tunus'ta Teknokrat Ağırlıklı Kabine

Tunus’ta da yeni hükümet atanırken devrik diktatör Zeynel Abidin Bin Ali döneminde siyasi muhalifleri hedef alan güvenlik dairesi kapatıldı.

Geçici Başbakan Beji Caid Essebsi, yeni hükümette politikacılardan çok teknokratların yer aldığını söylemekle birlikte, diktatörlük döneminden kalan ve bir önceki kabinede görev yapan kilit bakanları koruyor.

Geçen hafta eski geçici Başbakan Muhammed Gannuşi’yle birlikte beş bakan protesto eylemlerinin sürmesi üzerine istifa etmişti.

Öte yandan Tunus İçişleri Bakanlığı bin Ali döneminin siyasi polis ve devlet güvenlik kurumlarının, “devrimin değerleriyle ters düştüğü” gerekçesiyle kapatıldığını bildirdi. Protestocular bu kurumların da kapatılması için büyük baskı yapıyordu. İki kurum da, Mısır’da olduğu gibi muhalefeti bastırma ve çok sayıda insan hakları ihlallerinden sorumlu tutuluyor.

XS
SM
MD
LG