Erişilebilirlik

Mısır Uçakları Libya'da IŞİD Hedeflerini Vurdu


Mısır Cumhurbaşkanı Abdül-Fattah el-Sissi Kahire'de Kıpti kilisesinde Patrik Tavadros II'ye taziyetlerini sunarken

IŞİD militanlarının Libya'da rehin tuttukları 21 Mısırlı Kıpti'yi başlarını keserken gösteren bir video yayınlamasının ardından gerçekleşen hava saldırılarında ülkenin doğusundaki militan kampları ve silah depoları bombalandı

Mısır savaş uçakları 21 Mısırlı Kıpti Hristiyanın katledilmelerine misilleme olarak Libya’nın doğusundaki IŞİD hedeflerini bombaladı.

Hava saldırılarında Darna kentindeki militant kampları ve silah depoları vuruldu.

Saldırılar IŞİD militanlarının Libya’da rehin tutulan 21 Mısırlı Kıpti’yi başlarını keserek öldürürken gösteren bir video yayınlamasından birkaç saat sonra gerçekleşti.

Dün geç saatlerde ortaya çıkan videoda, turuncu mahkum tulumu giydirilmiş kişiler bir kumsalın yanında maskeli bir militan tarafından yürütülürken görünüyordu. Rehine oldukları tahmin edilen bu kişiler, daha sonra diz çöktürülüyor, militanlardan biri kameraya İngilizce bir mesaj okuduktan sonra aynı anda başları kesiliyordu.

Maskeli militan vahşi cinayete gerekçenin “düşman Mısır kilisesine misilleme” olduğunu söylüyordu. Mısır nüfusunun onda birini oluşturan Kıpti Hristiyanlar, yıllardır ayrımcılık ve kötü muameleye maruz kalıyor.

Videonun yayınlanmasının ardından televizyonda konuşan Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sissi, tüm Mısırlılar’ın Libya’ya girişini yasakladığını ve bu cinayetlere yanıt verme hakkını saklı tuttuklarını bildirdi. Cinayetleri “iğrenç terör eylemi” diye niteleyen Sissi, yanıtın “doğru zamanda ve uygun şekilde” verileceğini söyledi.

El-Sissi, daha sonra kabine üyeleriyle birlikte taziyetlerini bildirmek üzere Kıpti kilisesinin lideri Patrik İkinci Tavadros’u ziyaret etti.

Televizyonda halka hitap eden Sissi, gerekli yanıtı görüşmek üzere Ulusal Savunma Konseyi’ni olağanüstü toplantıya çağırdı.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest da yayınladığı mesajda cinayetleri “iğrenç ve korkakça” diye niteledi ve “IŞİD’in barbarlığının sınır tanımadığını” söyledi.

Earnest “IŞİD-bağlantılı grupların” kendi bölgelerindeki halklara karşı çok sayıda acımasız eyleme giriştiğini, suçsuz insanların ahlaksız biçimde öldürüldüğünü gösteren bu videonun da bunun son örneği olduğunu kaydetti.

Videonun hemen ardından Mısır’da tüm dini kurumlardan tepkiler gecikmedi. Mısır Kıpti Kilisesi, kendi cemaatine, “kötü niyetli suçlular yaptıklarının karşılığını buluncaya kadar büyük ulusumuz dinlenmeyecektir, güvenin” çağrısında bulundu.

Kahire’de İslam çalışmalarının en saygın kurumlarından el Ezher’den yapılan açıklamada da, “hiçbir dinin bu denli barbar eylemleri kabul etmeyeceği” bildirildi.

Libya kaynaklı bu videonun da IŞİD militanlarınca hazırlandığına inanılıyor. IŞİD daha önce de Ürdünlü rehin pilotu yakarak, daha önce de iki Japon rehineyi başını keserek öldürdüğünü gösteren, ustaca kurgulanan videolar yayınlamıştı.

XS
SM
MD
LG