Erişilebilirlik

Mısır lideri Suriye'yi Kınadı


Tahran'da düzenlenen Bağlantısız Ülkeler zirvesine katılan liderler
Mısır’ın yeni cumhurbaşkanı Muhammed Mursi Suriye hükümetini “baskıcı “olarak tanımladı ve ülkenin demokratik düzene geçmesine izin vermeye çağırdı.

Mursi bu çağrıyı Esad’ın en güçlü destekçilerinden biri olan İran’da düzenlenen Bağlantısız Ülkeler zirvesinde yaptı.
Dünyanın Suriye halkının yanında durmasının ahlaki bir görev olduğunu vurgulayan Mursi mevcut krizi bölgeyi saran devrimci hareketinin bir parçası olarak tanımladı.

Suriye heyeti Mursi’nin konuşmasını protesto ederek konferans salonunu terketti. Suriye ve İran ülkedeki ayaklanmanın Arap Baharıyla ilgisi olmadığını, Amerika ve bölge ülkelerinden destek gören “teröristler” tarafından yürütüldüğünü iddia ediyor.

Öteyandan BM Güvenlik Konseyi Türkiye’nin başvurusu üzerine Suriye’deki insani krizi görüşüyor.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, mülteciler için Suriye içinde güvenli bölge kurulmasını BM ile görüştüğünü ve BM’in bu hedef doğrultusunda adımlar atmasını beklediğini açıklamıştı. Türk yetkililer sürekli mülteci barındırma kapasitelerinin 100 bin olduğunu , bu sayının aşılması halinde Suriye topraklarında güvenli bölgeye ihtiyaç duyulacağını söylüyor.
BM Mülteciler Dairesi yetkilileri Suriye’de çatışmaların şiddetlenmesi halinde Türkiye’ye sığınan mülteci sayısını 200 bine çıkabileceğini bildirdi
Daire yetkilileri halen beş yeni mülteci kampı inşa eden Türkiye’de yaklaşık 75 bin Suriyeli bulunduğunu söylüyor.

Bu arada Suriye’de çatışmalar devam ederken isyancılar Türk sınırı yakınındaki İdlib’te bir savaş uçağını düşürdüklerini bildirdi. Haber bağımsız kaynaklarca doğrulanamadı.
XS
SM
MD
LG