Erişilebilirlik

Mısır: Katar’a Taviz Yok


Mısır, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, terörle mücadelede yetersiz kaldığı gerekçesiyle Katar'a ambargo uyguluyor.

Brüksel’de Avrupa Birliği nezdinde temaslarda bulunan Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry, dört Arap ülkesinin ambargo uyguladıkları Katar’a taviz vermesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüşen Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry, ülkesi ile Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Katar’a taviz vermesinin söz konusu olmadığını ifade etti.

Shoukry, “Bu bir taviz konusu değil, terörizmin herhangi bir şekliyle uzlaşamayız, taviz veremeyiz ve herhangi bir müzakereye giremeyiz” dedi. Mısır Dışişleri Bakanı, Katar ile yaşanan sorunun ancak bu ülkenin gerekli önlemleri alması ve terörle mücadelede gerçek bir ortak olmayı kabul etmesi halinde mümkün olduğunu belirtti.

Dört Arap ülkesi Katar’a yönelik baskıyı sürdürürken ABD ve uluslararası toplumun uzlaşı sağlanmasına yönelik baskısıyla karşı karşıya. Avrupa Birliği de sorunun görüşmeler aracılığıyla sürdürülmesi için çabalarını sürdürüyor. Mogherini, bu bağlamda Kuveyt arabuluculuğundaki görüşmelerin başlayabileceğini ve acilen başlaması gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği ve Mısır arasındaki temasın tek gündem maddesi Katar değildi. Taraflar arasında yedi yıl aradan sonra ilk kez Ortaklık Konseyi toplandı.

Toplantı sonrasında yayımlanan bildiride, Avrupa Birliği’nin Mısır’ın sosyal ve ekonomik gelişimine katkıda bulunacağı, ülkede istikrarı destekleyeceği belirtildi. Metinde, Mısır’ın Avrupa Birliği için önemli bir müttefik olduğu ifade edildi.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG