Erişilebilirlik

Mısır’ın Başkentinde Yeni Çatışmalar


Kahire’deki Ramses Meydanı’nda güvenlik güçleriyle devrik Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi yanlıları arasındaki çatışmalarda çok sayıda kişinin öldüğü bildiriliyor. Güvenlik kuvvetleri göstericilere karşı gerçek mermi kullanıyor

Mısır’da bugün de göstericilerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda kişinin öldüğü bildiriliyor. Devrik Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi yanlıları, “Öfke Günü” diye adlandırılan gösterilerde, geçici hükümetin yeniden yürürlüğe koyduğu olağanüstü hal uygulamasını protesto ediyor.

El Cezire televizyonu, Kahire’nin Ramses Meydanı’nda güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısının, farklı iddialara göre 95'e kadar çıkabileceğini bildirdi. Mısır devlet medyası ise, “terörist unsurlara” yönelik operasyon düzenlendiğini bildirdi ve halka sokağa çıkmama uyarısında bulundu.

Reuters haber ajansı ölü sayısını 27, Mısır Sağlık Bakanlığı ise 17 olarak veriyor.

Yüzbinlerce Mısırlı ülke çapında gösteri çağrılarına uyarak sokaklara döküldü. Görgü tanıkları sürekli silah sesi duyduklarını bildiriyor.

Amerika’nın Sesi muhabiri Elizabeth Arrot, silah seslerinin nerden, kimden geldiğini ya da gerçek silah mı yoksa göz yaşartıcı gaz silahı mı olup olmadığının anlaşılamadığını söyledi.

Kuzeydeki Tanta’da da çatışmalar olduğu bildiriliyor. Televizyon kanalları, polisin Mursi yanlısı göstericilere göz yaşartıcı gazla ve saçma atan tüfeklerle müdahale ettiğini duyurdu.

‘Öfke Günü’

Cuma namazından sonra onbinlerce Mursi yanlısı sokaklara döküldü. Göstericilere kadınlar da katıldı. Müslüman Kardeşler, bugünü “Öfke Günü” ilan etti. İki gün önce Mısır polisi Kahire’de Müslüman Kardeşler destekçilerinin iki büyük kampını yıkmıştı.

Mısır hükümeti son iki günde ölenlerin sayısının 638 olduğunu bildiriyor. Ancak Müslüman Kardeşler ölü sayısının binlerce olduğunu iddia ediyor.

Mısır devlet televizyonuna göre, olağanüstü hali ihlal edenlere ordu ve emniyet güçlerinin sert biçimde müdahale edeceği uyarısı yapıldı. Geçici hükümet de, güvenlik kuvvetlerinin saldırıya uğraması durumunda gerçek mermi kullanacağı uyarısında bulunmuştu.

Güvenlik güçleri ayrıca anayolların girişlerini kapattı, olası yeni gösterilere karşı Kahire sokaklarında tank ve zırhlı araçların sayısını arttırdı. Cuma namazından önce olası gösteri ve çatışmalara karşı, çok sayıda kişinin evlerine kapandığı gözlendi.

Mısırlı yetkililer, Müslüman Kardeşler ve Mursi yanlılarını terör ve sabotajla suçluyor. Öte yandan Müslüman Kardeşler de ülkenin askeri diktatörlük dönemine geri döndüğünü iddia ediyor.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, gelecek hafta Avrupa Birliği dışişleri bakanlarını Mısır krizini görüşmek üzere toplantıya çağırdı. İki lider, taraflardan bir an önce şiddete son vermesini de istedi.

Başkan Barack Obama dün Mısır güvenlik kuvvetlerinin göstericileri öldürmesini kınamış ve gelecek ay bu ülkeyle yapılacak ortak askeri tatbikatı iptal ettiğini açıklamıştı.
XS
SM
MD
LG