Erişilebilirlik

Mısır Hükümetine Müslüman Ülkelerden Tepki


Malezya'da Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Mursi yanlısı gösteriler
Mısır’da geçici hükümet ve devrik Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi arasında artan gerginlik, başta bölge ülkeleri olmak üzere Müslüman ülkelerde tepkilere yol açıyor.

Libya’nın Bingazi kendindeki Mısır konsolosluğu dışında patlayan bir bomba, konsolosluğun dış binası ve çevre araçlarda hasara yol açtı. Saldırıyı üstlenen olmadı.

Öte yandan, Mursi yanlısı göstericilere destek vermek üzere aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir çok Müslüman ülkede gösteriler düzenlendi.

Ankara ve İstanbul’da Müslüman Kardeşler’e destek gösterileri düzenlenirken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Batı ve uluslararası toplumu Mısır’daki olaylara sessiz kalmakla suçladı.

İsrail’in kuzeyindeki Nasıra’da toplanan binlerce Arap ellerinde Mısır bayrakları ve Mursi’nin resimleriyle gösteriler düzenledi.

Tunus’taki Mısır büyükelçiliği önünde toplanan bir kalabalık da, güvenlik kuvvetlerinin göstericilere müdahalesini protesto etti.

Endonezya ve Malezya da da Mısır hükümeti ve güvenlik kuvvetlerinin göstericilere müdahalesi protesto edildi.

Öte yandan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, diğer Müslüman ülkelerin aksine Mısır’daki geçici hükümete ve hükümetin göstericilere sert müdahalesine destek veriyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG