Erişilebilirlik

Mısır Gazze Sınırını Açtı


Mısır, Gazze sınırını insani yardım sevki için geçici olarak açtı.

Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Gazze açıklarında 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan İsrail operasyonundan bir gün Refah geçidinin açılması emri verdi.

BM Güvenlik Konseyi, İsrail’in Gazze’ye yardım taşıyan gemilere düzenlediği operasyon hakkında şeffaf ve tarafsız bir soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.

15 üyeli Güvenlik Konseyi saatler süren görüşmeler sonrasında bu sabah ortak bir açıklama yayınladı. Açıklamada ölüme yol açan eylemlerin kınandığı belirtildi.

Konsey, İsrail’den gemileri ve gözaltına aldığı kişileri hemen serbest bırakmasını da istedi.

BM Güvenlik Konseyi uluslararası standartlara uygun şekilde konunun soruşturulmasını istedi, ancak bu soruşturmanın kim tarafından yapılacağı konusuna açıklık getirmedi.

Amerika’nın BM nezdindeki Daimi Temsilci Yardımcısı Alejandro Wolff, Washington’un İsrail tarafından iç soruşturma yapılması seçeneğini benimsediğini dile getirdi. Amerikalı diplomat, İsrail’in güvenilir, tarafsız ve şeffaf bir soruşturma yapabileceğine inandıklarını kaydetti.

Ancak dün gece yarısı itibariyle Güvenlik Konseyi’nin geçici dönem başkanlığını devralan Meksika’nın Temsilcisi Claude Heller, kendi ülkesi dahil bazı konsey üyelerinin bağımsız bir soruşturmadan yana olduklarını kaydetti.

İsrail, 50 sivilin sınır dışı edilmek üzere havaalanına götürüldüğünü açıkladı. Yetkililer, diğer yolcuların kimliklerini açıklamayı reddettiklerini ve halen gözaltında olduklarını da bildirdi.

Güvenlik Konseyi’nin konuyla ilgili açıklaması, toplantı talebinde bulunan Türkiye, Lübnan ve Filistin Yönetiminin beklediğinden daha yumuşak ifadeler içerdi.

Filistinli Temsilci Riyad Mansur, daha güçlü bir açıklamayı tercih ettiklerini ancak Amerika’nın müdahalesi yüzünden bunun mümkün olmadığını söyledi.

Açıklamada, 1860 sayılı kararın uygulanmasının önemine değindi. Bu karar 1.5 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze’ye yardımların aksatılmamasını öngörüyor. İsrail uyguladığı ablukayla Gazze’ye yardım akışını önemli ölçüde engelliyor.

XS
SM
MD
LG