Erişilebilirlik

Mısır: ElBaradei'den Genel Seçimleri Boykot Çağrısı


Muhammet ElBaradei
Mısır’ın önde gelen muhalefet lideri Muhammet ElBaradei, yaklaşan genel seçimleri boykot çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi hafta başında parlamento seçimleri çağrısında bulundu. Ancak laik siyasetçi ElBaradei bu seçimlere katılmayı reddettiğini açıkladı.
Mursi seçimler için 27 Nisan tarihini belirlemekle birlikte, Kıpti azınlığın itirazı üzerine bu tarihi 22 Nisan'a çekti. Mursi'nin belirlediği ilk tarih Paskalya tatiline denk gelecekti.

BM Uluslararası Atom Enerji Dairesi’nin eski başkanı Muhammet ElBaradei, yeni seçimleri “aldatmaca” olarak niteledi. Diğer muhalefet liderleri ElBaradei’in çağrısına henüz yanıt vermedi.

2011 yılında Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesinden bu yana Mısır’da tüm seçimleri İslamcılar kazanıyor.

Twitter hesabına yazan Muhammet ElBaradei, 2010 yılındaki seçimler için de boykot çağrısı yaptığını, ertesi yıl Mübarek’in devrildiğini hatırlattı.

Genel seçimler dört ayrı aşamada yapılacak. Bu da seçimin son aşaması tamamlandıktan sonra yeni parlamentonun ancak 2 Temmuz’da ilk oturumunu yapmasına olanak tanıyor. Bu, Aralık ayında yeni anayasanın yürürlüğe girmesinden bu yana yapılacak ilk genel seçim olacak. Muhalefet, anayasanın aceleye getirilmiş bir referandumla onaylandığını, ancak insan haklarının tam korumadığını ve askerlerin yetkisini yeterince kısmadığını savunuyor.
XS
SM
MD
LG