Erişilebilirlik

Mısır'dan Gazze'de Kalıcı Ateşkes Çağrısı


Mısır hükümeti, İsrail ve Filistinliler’e kalıcı ateşkesi kabul etmeleri ve dolaylı görüşmeler için Kahire’ye dönmeleri önerisinde bulundu. Çağrı, Kahire’ye giden Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sissi’yle görüşmesinde yapıldı.

Filistinli yetkiler bu çağrıyı dikkate alacaklarını bildirse de, İsrail’den bir yanıt gelmedi.

Bu arada Gazze’deki çatışmalar da devam ediyor. Gazze’de 11 katlı bir apartman İsrail uçağından atılan iki füzeyle yıkıldı. Filistinli yetkililer binadan şimdilik 18 yaralı çıkarıldığını söyledi.

İsrail’in önceki hava saldırısında bir evin vurulduğu ve evdeki bir ailenin ikisi çocuk tüm beş üyesinin öldüğünü açıklanmıştı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, cuma gününden bu yana düzenlenen saldırılarda Gazze Şeridi’nde 30 hedefin vurulduğunu bildirildi. İsrail, son operasyonun Hamas’ın kontrolundaki bölgeden düzenlenen füze saldırılarına misilleme olduğunu belirtti. Dün Gazze’den atılan bir havan mermisi, dört yaşında bir İsrailli çocuğun ölümüne yol açmıştı.

Birleşmiş Milletler, 8 Temmuz’dan bu yana devam eden İsrail operasyonlarında 2 bin 090 Filistinlinin öldüğünü bildirdi. Ölenlerin 500’e yakını çocuklar. İsrail ise 64 asker ve 4 sivil kaybetti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yla Gazze krizini görüştü. Ban görüşmede, “sürdürülebilir ateşkes” sağlanması ve “çift devletli çözüm sağlayacak anlamlı görüşmelerin” yeniden başlamasının önemini vurguladı.

XS
SM
MD
LG