Erişilebilirlik

Mısır'da Yıldönümü Gösterilerine Şiddet Karıştı


Tahrir meydanındaki gösteriler

Yetkililer, Tahrir’deki hükümet yanlısı gösteriye alternatif olarak Müslüman Kardeşler yanlıları tarafından düzenlenen karşıt protesto eylemleri sırasında 29 kişinin öldüğünü bildiriyor

Mısır’da Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesiyle sonuçlanan ayaklanmanın üçüncü yıldönümü törenlerine şiddet karşıtı.

Tahrir Meydanı’nda binlerce kişi askeri rejim tarafından kurulan geçici hükümete destek için toplandı. Ancak yetkililer, Tahrir’deki gösteriye alternatif olarak düzenlenen hükümet karşıtı protesto eylemleri sırasında 29 kişinin öldüğünü bildiriyor.

Tahrir’de üç yıl önceki ayaklanmaya destek veren gösteriler devam ederken güvenlik kuvvetleri karşıt protesto eylemleri düzenleyen devrik Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi ve Müslüman Kardeşler yanlısı göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Bazı video görüntülerinde de hükümet yanlılarının Mursi yanlılarına taşlarla saldırdığı gözlendi. Müslüman Kardeşler yanlıları, Tahrir Meydanı'na yaklaştırılmıyor.Tahrir'deki gösterilere katılanlar arasında sıklıkla darbeci general ve Savunma Bakanı Abdülfettah el Sisi'ye destek veren pankartlar taşındı ve Sisi'nin cumhurbaşkanı olması yönünde sloganlar atıldı.

Öte yandan biri Kahire’de polis akademisinin yanında, diğeri de Süveyş kentinde polislere ait bir tesisin yakınında iki patlama meydana geldi. Dün de Kahire’de düzenlenen bombalı saldırılarda altı polis ölmüştü. Bu eylemleri Ensar Beytülmekdis adlı el Kaide yanlısı bir grup üstlendi. Örgüt yayınladığı açıklamada, “Müslümanlar’ın karakollardan uzak durması” uyarısında bulundu.

Dünden bu yana çıkan şiddet olaylarında en az 20 kişi öldü. Yetkililer bombalı saldırılar dışında ölenlerin, polisle ve laik karşıtlarıyla çatışmaya giren İslamcı göstericiler olduğunu söylüyor.

2011 yılında başlayan Arap Baharı ayaklanmalarının etkilediği en büyük Arap ülkesi olan Mısır’da üç yıl önce daha istikrarlı, demokratik rejim kurulacağı umutları hakimdi. Ama ülke, İslamcılar ve laik Mısırlılar arasında kanlı güç mücadelelerine sahne oluyor.

30 yıl Mısır’ı yöneten Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in çekilmesinden sonra yapılan ilk demokratik seçimleri, ülkenin en büyük siyasi grubu Müslüman Kardeşler’in destek verdiği Muhammet Mursi kazanmıştı. Ancak ülkede çıkan siyasi karışıklıkların ardından laikler ve liberallerin de destek verdiği ordu darbe yaparak Mursi’yi görevden aldı. Ordunun atadığı geçici hükümet, Eylül ayından bu yana Müslüman Kardeşler grubunu ‘terör örgütü’ ilan etmiş durumda.
XS
SM
MD
LG