Erişilebilirlik

Mısır’da Mübarek’in Aklanmasına İtiraz


Sanık kafesindeki sedyesinden geçen haftasonu cinayet suçlarından aklandığı duruşmayı izleyen Hüsnü Mübarek

Mısır Başsavcılığı’ndan gelen açıklamada, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in 2011 yılında muhalefet göstericilerinin ölümleriyle ilgili davadan beraatına itiraz edileceği belirtildi.

Başsavcılık beraat kararının “hukuki olarak hatalı” olduğunu bildirdi.

Geçtiğimiz cumartesi Kahire Ağır Ceza Mahkemesi, olaylarda ölen 239 göstericinin ölümünde Mübarek’in sorumluluğuyla ilgili davada beraat kararı vermişti.

Aynı zamanda olayın diğer sanıkları olan dönemin içişleri bakanı ve 6 güvenlik yetkilisinin de beraatına karar verilmişti.

Mahkeme aynı zamanda Mübarek’in oğulları Alaadin ve Cemal’le ilgili yolsuzluk davasında da beraat kararı verdi. Ancak, Mübarek bu davadan önce mahkum olduğu yolsuzluk davası nedeniyle 3 senelik hapis cezasını sürdürecek.

Mübarek 2012 yılında göstericilerin ölümüyle ilgili ömür boyu hapse mahkum edilmiş, ancak bu karar daha sonra bir üst mahkeme tarafından bozulmuş ve yeniden yargılamaya karar verilmişti.

Aynı gün içinde Mısır’da farklı bir mahkeme geçen sene, yüzlerce hükümet karşıtı göstericinin öldürüldüğü bir günde bir polis memurunu öldüren 188 kişiyi idam cezasına mahkum etti.

Ancak bu kararın Mısır İslam Yüksek Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.

XS
SM
MD
LG