Erişilebilirlik

Mısır’da Gösteriler Devam Ediyor


Cumhurbaşkanı’nın hem karşıtları hem de yandaşları yarın Kahire’de büyük protesto yürüyüşleri düzenlenmesi çağrısında bulundu

Geçen hafta kendi yetkilerini genişleten bir kararname yayınlayan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi Mısır Yüksek Yargı Konseyi’yle görüşecek.

Yeni yetki kararnamesi geniş çaplı protestolara yol açtı. Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda dört gündür Mursi’nin kararnameyi geri çekmesi için gösteri yapıyor. Cumhurbaşkanı’nın hem karşıtları hem de yandaşları yarın Kahire’de büyük protesto yürüyüşleri düzenlenmesi için çağrıda bulundu.

Mursi’nin yayınladığı kararname, alınan kararların mahkemeler tarafından temyize götürülmesini, yargının meclisin üst kanadını dağıtmasını ya da yeni bir anayasa hazırlanmasını imkansız hale getiriyor. Mursi’yi eleştirenler, cumhurbaşkanının selefi Hüsnü Mübarek gibi bir diktatöre dönüşeceği uyarısında bulunuyor.

Kararnamenin geçici olduğunu bildiren Muhammet Mursi ise aldığı kararların Mısır’da yeni bir meclis seçilinceye kadar geçerli olacağını söylüyor. Mursi’nin Özgürlük ve Adalet Partisi’nin sözcüsü, Mısır’da istikrarı sağlamak amacıyla yayınlanan kararnamenin iki ay ya da daha kısa bir süre geçerli olacağını bildirdi.

Washington’da ise Senatör John McCain, Fox Televizyonu’nda yayınlanan söyleşisinde, Mursi’nin yayınladığı kararnamenin kabul edilemez olduğunu söyledi. Amerika Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamadaysa kararnamenin birçok Mısırlıyı ve uluslararası toplumu kaygılandırdığı belirtildi, 2011’deki devrimin amacının iktidar yetkilerinin tek bir kişinin elinde toplanmasını engellemek olduğu hatırlatıldı.
XS
SM
MD
LG