Erişilebilirlik

Mısır'da Camiye Yapılan Saldırıda Ölü Sayısı 305


Mısırlı yetkililer, Cuma günü Sina Yarımadası’nda bir camiye yapılan saldırıda 27’si çocuk olmak üzere 305 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Savcılıktan yapılan açıklamada, El Arish bölgesindeki El Rawdah camisini hedef alan militanların sayısı 25 ila 30 kişi olarak belirtildi.

Militanlar camiye dört çekerli araçlarla geldiler, önce patlayıcıları etkin hale getirdikten sonra içeri girip namaz kılanların üzerine ateş ettiler. Saldırganlar, camidekilerin dışarı çıkmasını engellemek için kapı önüne yanan araçlar koydular.

Görgü tanıkları militanların yaralıları hastaneye taşımak için gelen ambulansların üzerine de ateş açtıklarını belirtti. Devlet haber ajansı, saldırıda 128 kişinin de yaralandığını söyledi.

Saldırı Sufi cemaatin gittiği bir camiyi hedef aldı.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı. Ancak IŞİD’e bağlı örgütler bölgede 2013’ten beri saldırılar düzenliyor.

Camiye yapılan saldırı sonrası, Mısır ordusunun havadan teröristlerin bulundukları noktalara operasyon düzenlediği bildiriliyor.

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah El Sisi, saldırıyı yapanların cezalandırılacağını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump da saldırıyı ‘masum ve savunmasız bir şekilde ibadet edenlere yapılmış korkunç ve korkakça bir terör saldırısı’ olarak tanımladı.

Trump Twitter üzerinden verdiği tepkisine şöyle devam etti: ‘Dünya teröre hoşgörü gösteremez. Askeri olarak onları yenmeliyiz ve var oluşlarının temeli olan aşırıcı ideolojilerini çürütmeliyiz.’ Başkan Trump, Şükran Günü tatilini ve bu haftasonunu Florida’daki kendi şirketine ait tesislerde geçiriyor.

Mısır’ın komşusu İsrail de hayatını kaybedenler adına başsağlığı diledi. 1979’da imzalanan barış anlaşması sonrası iki ülke güvenlik alanında sıkı bir işbirliği içerisinde.

Sina bölgesinde bulunan İslamcı militanlar daha önceki saldırılarında genellikle güvenlik güçlerini hedef almış olsalar da, Mısır’ın diğer bölgelerindeki kiliselere de saldırılar düzenlemişlerdi.

Sina Yarımadası’nın kuzeyinde IŞİD’e bağlı militanlar, özellikle son üç yıldır saldırılarını arttırdı. Daha önceki saldırılarda yüzlerce Mısırlı polis ve asker yaşamını yitirdi.

XS
SM
MD
LG