Erişilebilirlik

Mısır'da Bir Emniyet Amiri Öldürüldü


Mısır güvenlik güçleri Kahire'den 14 km uzaklıktaki Kerdasah kentinde düzenledikleri operasyon sonunda bir şüpheliyi tutukluyor.

Mısırlı yetkililer İslamcı militanlara yönelik bir operasyonda üst düzey bir emniyet amirinin öldürüldüğünü bildirdi. Operasyon, Kahire’nin dış mahallerinde devletin kontrolünü artırmak için sürdürülüyordu

İçişleri Bakanlığı helikopter destekli timlerin bu sabah Kerdasah köyüne girdiğini, göz yaşartıcı bomba kullandığını ve “terörist” diye tanımlanan kişilerle çatışmaya girdiğini belirtti.

Polis evlerde yapılan aramalarda 41 kişinin gözaltına alındığını ve 100 kişinin aramasının sürdüğünü bildirdi. Aranan kişilerin bazılarının geçen ay köy merkez karakoluna yapılan ve 11 güvenlik memurunun ölümüyle sonuçlanan saldırıdan sorumlu olduğuna inanılıyor.
Geçen ay Kerdasah’taki saldırı, Mısır güvenlik güçlerinin Mursi yandaşlarının kamplarına müdahale ederek yüzlerce kişiyi öldürmesini izliyor.

Birkaç gün önce de Dalga kentinde bir operasyon yapılmıştı. Kahire’nin güneyindeki kentte, İslamcılar yoğun desteğe sahip. Bölgedeki insan hakları grupları, asker kenti ele geçirmeden önce Hristiyan azınlığın şiddet eylemlerine hedef olduğunu bildirmişti.

Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi’nin görevden alınmasından bu yana devletin Müslüman Kardeşler’e yönelik eylemlerinde, çoğunluğu İslamcı olan binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Yetkililer teröristlerle mücadele ettiklerini iddia ediyor.

Güvenlik tehdidine dikkati çekmek isteyen Mısırlı yetkililer, Kahire metrosunun raylarında buldukları iki adet bombayı etkisiz hale getirdiklerini söyledi. Resmi MENA haber ajansı, metro hattının bir bölümünün soruşturma nedeniyle geçici olarak kapatıldığını bildirdi.
XS
SM
MD
LG