Erişilebilirlik

Mısır'da Anayasa Mahkemesi'nden Tartışmalı Karar


Kahire'de çok sayıda protestocu, Parlamentodaki milletvekillerinin üçte birinin seçimini geçersiz sayarak üyeliklerini düşürme kararı alan Anayasa Mahkemesi'nin önünde toplandı

Anayasa Mahkemesi, eski Mübarek döneminden politikacıların seçimlere girmesini yasaklayan parlamento kararını da geçersiz sayarak, Mübarek'in son başbakanı Ahmet Şefik'in bu haftasonu yapılacak cumhurbaşkanı seçimlerine girmesininin önünü açtı

Mısır Anayasa Mahkemesi, parlamentodaki milletvekillerinin üçte birinin seçimini geçersiz sayarak üyeliklerini düşürme kararı aldı.

Mahkeme, bu durumda parlamentonun alt kanadının anayasal olmadığı ve feshedilmesi yönünde görüş bildirdi.

Mahkeme ikinci kararla da, eski diktatör Hüsnü Mübarek döneminden yöneticilerin yeniden seçimlere girmesini yasaklayan Parlamento kararını da geçersiz saydı. Bu karar da Mübarek’in son başbakanı Ahmet Şefik’in bu haftasonu yapılacak ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimlerine girmesinin yolunu açmış oldu.

Ahmet Şefik, geçen ay yapılan ilk tur seçimlerinde Müslüman Kardeşler’in adayı Muhammed Mursi’nin ardından ikinci gelmişti.

Karara tepkili çok sayıda Mısırlı, Kahire’de sokaklara döküldü. Anayasa Mahkemesi’nin önünde toplanan protestocular, kararın siyasi olduğunu, eski sistemi ayakta tutmak için alındığını savunurken, bazı İslamcılar Anayasa Mahkemesi’nin kararını askeri darbeye benzetti.

Kararın “tarihi” olduğunu söyleyen Ahmet Şefik ise, tüm Mısırlıları haftasonu seçim sandıklarına beklediğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi kararının ardından Mısır parlamentosunu nasıl bir geleceğin beklediği yönünde çelişkili yorumlar yapılıyor. Bazı hukukçular, parlamento seçimleri yenileninceye kadar Yüksek Askeri Konsey’in devreye girmesi çağrısında bulunurken, Müslüman Kardeşler’in siyasi oluşumu Özgürlük ve Adalet Partisi üyeleri, Mısır’ın “karanlık bir tünele” girdiğini öne sürdü.

XS
SM
MD
LG