Erişilebilirlik

Mısır, ABD'nin Arabuluculuk Rolüne Tepkili


Mısır, ABD'nin Arabuluculuk Rolüne Tepkili
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00
Aralarında ülkenin önde gelen iki senatörünün de olduğu Amerikalı yetkililerden oluşan heyet, Mısır’ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi destekleyenler ve ordu arasında giderek tırmanan şiddete son vermek için Mısır’da. Ancak Amerika’nın tarafsız arabulucuk rolü iki tarafın da tepkisini çekiyor.

Bölünmenin giderek derinleştiği Mısır’da İslamcı gruplar orduya, ordu islamcı gruplara karşı çıkıyor. İki grubun ortak tek noktası, Amerika’ya karşı duydukları öfke.

Mısır Genelkurmay Başkanı Abdülfettah Sisi Washington Post’a verdiği demeçte, Mısır halkının, kendilerine yüz çeviren Amerika’yı affetmeyeceğini söyledi.

Ülkedeki genel kanı, Amerika’nın Mısır’ın İslamcı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye karşı başlayan ayaklanmaya destek vermekte yavaş davrandığı, çünkü Mursi’nin Müslüman Kardeşler’i desteklediği yönünde.

Ancak Müslüman Kardeşler, Dışişleri Bakanı John Kerry’nin askeri müdahaleye yaklaşımı yüzünden bu görüşte değil.

John Kerry, “Ülkeleri sivil hükümetler yönetir ama aslında ordunun burada yaptığı, demokrasiyi geri getirmekti,” şeklinde konuştu.

Kerry’nin bu yorumu, Mısır’daki İslamcı cephede büyük öfkeye yolaçtı. Saffet Hegazi ülkenin önde gelen imamlarından: “Bu darbeyi asıl yapanlar Amerika ve John Kerry. Planladılar ve hayata geçirdiler. Onlardan başka ne bekleyebilirsiniz ki.”

Ülkedeki Amerika karşıtlığı, son ayaklanma öncesinde artmaya başlamıştı. Bir tarafı kesin bir şekilde destekleme konusunda yaşanan tereddüt, 2001’de Hüsnü Mübarek’e karşı çıkan ayaklanmada da tarafların arasını açmıştı.

Mısır’da iktidara gelen her grup yabancı güçlerin Mısır siyasetine fesat karıştırdığı konusunda uyarılar yaptı. Anketler, Mısır’da çoğunluğun Amerika’yı sevmediğini gösteriyor.

Bazılarına göreyse, bunun nedeni uluslararası ilişkileri yürütürken ortaya konulan karşılıklı anlayış ve şeffaflığın yetersiz oluşu. Hişam Kasım siyaset uzmanı: “Bu konu Mübarek öncesinde tabuydu. Bunun bir parçası olunmasına izin yoktu. Kapalı kapılar arkasında yapılması gereken görüşmelerdi bunlar. Dolayısıyla şimdi bu kadar komplo teorisi olması normal.”

Hatta Amerika Mısır’ın çıkarları konusundaki popülaritesini kaybederken, ülkenin cömert müttefik rolü de zayıflıyor.

Washington, yıllarca Ortadoğu’daki stratejik ortaklarına her yıl bir milyarın üzerinde yardım yolladı. Ancak körfez ülkelerinin Mursi sonrası yönetime yolladığı 12 milyar dolarlık yardım, Amerika’nın mali yardımını gölgede bıraktı.

Siyaset uzmanı Kasım, Amerika-Mısır ilişkilerinin zor bir dönemeçten geçtiğini ancak bunun da aşılacağını söylüyor: “Bunun onarılabilir bir durum olduğunu düşünüyorum. Ama şimdi değil, bir kaç yıl içinde olabilir.”

Zaten Amerikalı yetkililer de ellerinden geleni yaparak, ilişkileri onarmak için Kahire’de mekik dokuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG