Erişilebilirlik

Mısır'dan ABD'ye İtidal Çağrısı


Mısır hükümeti, bir siyah gencin polis tarafından vurulduğu 9 Ağustos tarihinden bu yana neredeyse her gün şiddetli protesto eylemlerine sahne olan Missouri eyaletinin Ferguson kentindeki olaylarla ilgili olarak, Amerikalı yetkililere ‘itidal’ çağrısında bulundu

Çağrının, geçen yıl Mısır’daki askeri darbeden sonra yaşanan protesto olaylarında, Washington’un Kahire’ye yaptığı çağrılarla benzerlik taşıması dikkat çekti.

Reuters ajansı, bu çağrının Mısır’ın en çok yardım aldığı ülkelerden biri olan Amerika’ya yönelik ilk eleştirisi olmadığına dikkati çekiyor. Bununla birlikte Kahire’den çağrının neden yapıldığı konusunda da bir açıklama gelmedi.

Mısır’da güvenlik kuvvetlerinin geçen yıl Temmuz ayında ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi’yi devirdikten sonra sokaklarda yüzlerce Müslüman Kardeşler yanlısı göstericiyi öldürmesinin ardından, Washington-Kahire ilişkileri gerilmişti.

Batılı ülkeler ayrıca, daha sonra tartışmalı Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan darbeci general Abdülfettah el Sissi’nin demokratik liderliği konusundaki kuşkularını dile getirmişti. Yaşanan bu gerginliğe rağmen Amerika, Mısır’a askeri yardımlarını devam ettirdi.

Beyaz Saray’ın geçen yılki açıklamalarını yansıtması dikkat çekti

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından Ferguson’daki olaylarla ilgili yapılan açıklama, Temmuz 2013’te Obama yönetiminin açıklamasıyla benzerlikler taşıyor. O dönem Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Mısır güvenlik kuvvetlerinden, Mursi yanlısı göstericilere yönelik önlemlerde “azami itidal ve dikkat sergilenmesi” istenmişti.

Kahire’den yapılan açıklamada, “Ferguson’daki gösterilerin tırmanmasının dikkatle izlendiği” de belirtildi.

İnsan Hakları İzleme (HRW) örgütü, geçen hafta yayınladığı raporunda Mısır hükümetinin İslamcı göstericilere karşı sistematik olarak “aşırı güç” kullandığını bildirmişti. Raporun ardından HRW’nin temsilcilerine ülkeye giriş yasağı uygulayan Mısır hükümetiyse, raporu yalanladı.

XS
SM
MD
LG