Erişilebilirlik

Minnesota'daki IŞİD Davasında Sona Geliniyor


IŞİD sanıklarının yargılandığı Minneapolis-St. Paul'daki adliye binası

Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde Suriye’ye giderek IŞİD’e katılmaya çalışmakla suçlanan Somali asıllı üç zanlının davası devam ediyor. Son duruşmada savcı, sanıkların IŞİD’e katılıp cinayet işlemeye niyetlendiklerinde ısrar etti, ancak iki sanığın avukatı, müvekkillerinin bir komplo peşinde olmadığını savundu.

22 yaşlarındaki Abdirahman Yasin Daud ve Mohamed Abdihamid Farah ve 21 yaşındaki Guled Ali Omar, jürinin karar aşamasından önceki son oturumlara katılıyor. Üç sanık da kendilerine yönelik suçlamaları reddediyor. Suçlamalardan en büyüğü Amerika dışında cinayet planı yapmak üzerine ve sanıkların suçlu bulunmaları durumunda ömür boyu hapis cezası almaları mümkün. Sanıklar ayrıca IŞİD’e maddi destek planı yapma ve bu yönde girişimlerde bulunmakla da suçlanıyor.

Savcılar, üç sanığın Suriye’ye gitmeyi amaçlayan daha büyük bir grubun parçası olduğuna inanıyor. Mahkeme jürisi son üç haftadır, söz konusu grubun eski üyeleri, sanık ifadeleri ve FBI muhbirinin topladığı ses kayıtlarını dinliyor.

Davaya bakan federal savcı yardımcısı John Docherty, sanıkların 2014 yılı başlarında bu komployu kurduklarını, geçen yılın sonlarında da bazı üyelerinin tutuklandığını bildiriyor.

Savcı yardımcısı Docherty, FBI muhbiri Abdirahman Bashir’in sanıkların dikkatini çekmeden ses kayıtlarını aldığını belirtti.

Ancak savunma avukatları gizli kaydedilen konuşmaların delil yerine geçmemesi yönünde başvuruda bulunacaklarını açıkladı.

Farah’ın avukatı Murad Mohammad, üç sanığın Suriye’de ‘Müslümanlar’a karşı işlenen zulümler yüzünden’ bu ülkeye gitmeyi düşündüğünü, ama IŞİD’e katılmayı planlamadıklarını savundu.

Dava bugün de devam edecek. Savcıların iddia ettiği grupta “suçlarını kabul eden” altı sanık daha bulunuyor. Onuncu bir kişininse Suriye’ye gitmeyi başardığına inanılıyor.

Minnesota eyaletindeki Somali asıllı göçmenlerin çocukları, terör örgütlerinin bir süredir eleman kazanmaya çalıştığı hedef bir grup. Federal Soruşturma Bürosu (FBI) 10’un üzerinde gencin radikal militan örgütlere katılmak üzere Suriye’ye gittiğini bildiriyor. Ayrıca bu gençlerden 22’si de Somali’de el Şebab örgütüne katıldı.

XS
SM
MD
LG