Erişilebilirlik

Mike Pence’ten Afganistan’a Sürpriz Ziyaret


Başkan Yardımcısı Mike Pence, Afgan liderlerle görüşmek ve Afganistan’daki Amerikan askerleriyle bir araya gelmek için Afganistan’a sürpriz bir ziyarette bulundu.

Bu, Mike Pence’in Afganistan’a ilk ziyareti. Başkan Trump bu yıl Afghanistan’da 16 yıldır süren savaşı sona erdirmek için yeni bir yol haritası açıklamıştı.

Ziyareti sırasında önce Kabil’de Cumhurbaşkanı Eşref Gani’yle görüşen Pence, daha sonra Bagram Hava Üssü’nde Amerikan askerleriyle bir araya geldi. Pence burada aralarında Afrika’daki Amerikan kuvvetlerinin komutanı General John Nicholson’un da bulunduğu üst düzey askeri isimlerden brifing aldı.

Trump’ın Ağustos ayında açıkladığı yeni Afganistan stratejisi, Afganistan’dan zaman temelli olmayan bir çekilme öngörüyor. Bu süreçte Amerika’nın, Afganistan ve Pakistan hükümetleri ile bölgedeki diğer ortaklara destek sağlaması planlanıyor.

Başkan Trump’ın Afganistan’a 3 bin 800 ek asker gönderme kararının ardından, şu anda ülkede bulunan Amerikan askerinin sayısı en az 15 bin. Gönderilen ek askerler daha çok terörle mücadele görevlerinde Afgan güçlerine destek ve danışmanlık sağlıyor.

En erken gelecek yıl olmak üzere Afganistan’a gönderilmesi planlanan yüzlerce ek Amerikan askerinin Afganistan’da güvenlik birimlerini eğitmesi bekleniyor. Bu askerlerin de ülkeye gönderilmesiyle Afganistan’daki asker sayısının 16 bini bulacağı sanılıyor.

XS
SM
MD
LG