Erişilebilirlik

Midyat’ın Yeni Gelir Kapısı Tespihçilik


Süryani şarabı ve el yapımı gümüş takılarıyla tanınan Mardin’in Midyat ilçesinde son yıllarda yeni bir gelir kapısı açıldı. Bu kapının adı tespihçilik. Değişik taşlardan yapılan tespihlere hem Türkiye içinden, hem Ortadoğu ülkelerinden alıcı çıkıyor.

Tarihi ilçenin kuyumcular çarşısındaki onlarca kuyumcunun vitrinini gümüşle birlikte, rengârenk taş tespihler süslüyor. Birkaç yıl öncesine kadar ilçenin önemli gelir kaynaklarından biri gümüş takılardı. Ancak gümüş takılar yerini tespihe bıraktı. Değerli taşlardan yapılan onlarca çeşit tespih, kuyumcular çarşısında alıcılarını bekliyor. Fiyatları 100 liradan başlıyor, 10 bin dolara kadar çıkıyor.

Tespih Tüccarı Cemal Aykaç’a göre, tespih sevgisi bir hastalık. Tespihçiliğin son yıllarda yeni bir gelir kapısı olduğunu vurgulayan Aykaç, Amerika’nın Sesi’ne şunları söyledi ; ”Kıyafetine göre tespih alanlar bile var. Adam ne renk giyiyorsa ona uygun kombine olsun diye tespihi aynı renkte almaya çalışıyor. Dışardan getirdiğimiz tespihler de var, burada ürettiğimiz gümüş tespihler de var. El sanatımız meşhurdur, yıllara dayanan bir sanattır. Bunun için gümüş tespih için batıdan çok gelen turist var. Gümüş tespih almak için gelen var. Tespih gümüşün yerini alıyor diyebiliriz.”

Aykaç, tespih için yüksek rakamlar harcayanlar olduğuna dikkat çekerek,“1250 lira damla kehribar var bende. 20 bine kadar tespih var. Bin liradan 20 bine kadar tespih var. Osmanlı kehribarı var çok pahalı. Parasına bakmayıp, iyi tespih isteyen var. İsteyen oldu mu yurtdışına da gönderiyoruz. Gidenler vasıtasıyla gönderiyoruz. Midyatlılar için yeni bir ekmek kapısı diyebiliriz” dedi.

Kuyumcular çarşısında 70’e yakın tespih mağazası var. Bunlardan biri de Ahmet Nacir’e ait. 15 yıldır gümüş ve tespih satan Nacir, tespihçiliğin gittikçe yayıldığını söyledi. Hem Türkiye’ye ye hem Arap ülkelerine tespih satan Nacir, “Bizim için yeni bir gelir kapısı. Şu anda tespih satılıyor başka bir şey satılmıyor. Günde birkaç tane satıyorum. Türkiye’nin her yerinden geliyor. Kehribar başta olmak üzere çok çeşit satıyorum. Çevre illerden üretiliyor, atölyelerde yaptırıyoruz. Gümüş tespih de satıyoruz ama taş kadar değil. Genellikle Arap ülkelerine satıyoruz. Ben kendim oraya götürüp satıyorum. Orada esnaflara dağıtıyorum. Lübnan, eskiden Suriye, Suudi Arabistan, Irak, Mısır Dubai gibi ülkelere satıyoruz. Meraklısı çok, 10 bin dolara tespih alan var. Ben de en pahalısı 1500 lira” diye konuştu.

Midyat’ta zaman zaman meraklıları için tespih ihaleleri düzenleniyor. İsteyenlerin internet üzerinde de katılabildiği ihalelerde, tespihler yüksek fiyatlara alıcı buluyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG