Erişilebilirlik

Michigan ve Arizona Önseçimlerinde Zafer Mitt Romney'nin


Michigan ve Arizona Önseçimlerinde Zafer Mitt Romney'nin

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylarından Mitt Romney, Arizona ve memleketi Michigan eyaletlerinde rakibi Rick Santorum’u geride bırakarak önseçimleri kazandı.

Michigan ve Arizona Önseçimlerinde Zafer Mitt Romney'nin
Michigan ve Arizona Önseçimlerinde Zafer Mitt Romney'nin

Her iki eyaletten de zaferle çıktığını söyleyen Romney, teşekkür konuşmasında, daha bir hafta önce kimilerinin kendisini yarışın dışında gördüğünü, ama Arizona ve Michigan önseçimlerini kazanarak gelecek için büyük bir adım attığını belirtti.

Başkan Obama’nın politikalarını da eleştiren Romney, istihdam yaratma, ekonomiyi rayına oturtma, borçları azaltma ve hükümeti küçültme sözü verdi.

Michigan ve Arizona Önseçimlerinde Zafer Mitt Romney'nin
Michigan ve Arizona Önseçimlerinde Zafer Mitt Romney'ninArizona’daki önseçimi rahatlıkla kazanan Romney, memleketi Michigan’daki yarışta, kamuoyu yoklamalarında önde giden ve Colorado, Minnesota ve Missouri eyaletlerindeki önseçimleri alan rakibi Rick Santorum’a karşı zorlu bir mücadele verdi. Michigan’da doğan, babası George W. Romney bir zamanlar Michigan Valisi olan Mitt Romney’nin, Santorum’un etrafında toplanan sosyal muhafazakarların desteğini almakta zorlandığı gözleniyor.

Cumhuriyetçi Parti’nin diğer başkan aday adayları, Texas Milletvekili Ron Paul ve Temsilciler Meclisi eski başkanı Newt Gingrich ise kamuoyu yoklamalarında oldukça geri sıralarda yer alıyor.

Önümüzdeki Salı günü 10 eyalette birden önseçimler yapılacak.Romney Konumunu Güçlendirdi

Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayı Mitt Romney dün Michigan ve Arizona önseçimlerini kazanarak konumunu güçlendirdi.

Romney’in kendi memleketi Michigan’da zorlanacağı düşünülüyordu; ancak son anda yapılan girişimlerle Romney önseçimleri kazandı.

Kampanyanın son günlerinde rock müzisyeni Kid Rock da Romney’e destek verdi.

Ekonomik krizde oto galerilerini kaybeden Leisa Audette ve ailesi de Romney’e destek verenlerden: “Biz siyasi olarak çok faal değiliz. Ama bu olay bizi uyandırdı. Mitt Romney’in istihdam ve ekonomi için en iyi isim olduğunu düşünüyorum.”

Ancak Romney, sosyal muhafazakar/dindar kesimlerin desteğini almakta zorlanıyor. Önseçimlerde zorlanmasının nedeni de bu.

Aileen Devoe, “Benim için önemli konulardan biri kürtajdır. Evet, bütün adaylar kürtaja karşı olduğunu söylüyorlar; ama Rick Santorum bu konuda çok önde. Dolayısıyla başkan olsa bu konunun üzerine gideceğini düşünüyorum,” şeklinde konuşuyor.

Michigan’da seçmenlere hitap eden eski Pennsyvania senatörü Rick Santorum en muhafazakar aday olduğunu savundu: “Bundan önceki icraatlarım sırf sağlık sigortası konusunda değil, bütün konularda muhafazakar olduğumu kanıtlıyor. …”

Muhafazakarlık konusundaki çekişme devam etse de, Michigan ve Arizona eyaletindeki seçmenler, Başkan Barack Obama’yı hangi adayın yenebileceğini konusuna odaklanmış durumda.

Romney de konuşmasında en çok Obama’ya yüklendi: “Ekonomiyi düzeltti mi? Hayır. Emlak krizini çözdü mü? Amerika’da istihdamı sağladı mı? Hayır.”

Adaylar şimdi önümüzdeki Salı günü yapılacak önseçimlere odaklanmış durumda. 6 Mart günü 10 eyalette önseçim yapılacak. Cumhuriyetçi Seçmenler, Obama’nın karşısına kimi çıkaracakları konusunda karar vermeye çalışacak.

XS
SM
MD
LG