Erişilebilirlik

Michelle Obama Eşi İçin Dört Yıl Daha İstedi


Michelle Obama, eşi Başkan Barack Obama’nın dört yıl önceki seçim kampanyasında slogan olarak kullandığı “değişimin” zorlu olduğunu kabul etti, ancak ekonomiyi düzeltmesi için kendisine dört yıl daha zaman tanınması çağrısında bulundu.

​Demokrat Parti’nin Kuzey Carolina eyaletinin Charlotte kentindeki kurultayının ilk gününde konuşma yapan Michelle Obama, “Değişim zor, değişim yavaş, ve bir anda olmuyor. Ama eninde sonunda oraya varıyoruz. Her zaman varıyoruz,” diye konuştu.

Michelle Obama’nın konuşması, kurultayın ilk gününde merakla bekleniyordu. 6 bin delegeye hitap eden Michelle Obama, eşinin başkan olduktan sonra hiç değişmediğini söyledi. Başkan Obama’ysa adaylığı kabul konuşmasını kurultayın son gününde, Perşembe gecesi yapacak.

6 Kasım seçimlerine iki ay kala, Başkan Obama, Cumhuriyetçi Partili rakibi Mitt Romney’le başa baş gidiyor. Ekonominin yavaş toparlanması ve yüzde 8,3 oranındaki işsizlik de Obama’yı en savunmasız bırakan iki büyük etken. Ekonomik veriler de umut verici sayılmaz. Son verilere göre Amerika’da üretim sektöründe geçen ay üç yılın en keskin düşüşü yaşandı. İhracat sektörü de yavaşlarken, sektörde istihdamda da durgunluk yaşanıyor.

ABC Televizyonu ve Washington Post gazetesi tarafından yapılan son kamuoyu araştırmasına göre Başkan Obama 1984'ten bu yana ulusal kurultay öncesi en düşük destek oranına sahip durumda. Obama 2008 yılında yaptığı gibi bu yılki Demokrat Parti Ulusal Kurultayı’nı izleyen günlerde kendisine desteği yükseltmeyi amaçlıyor. Bununla birlikte bir televizyona konuşan Başkan, birinci dönemin karnesini değerlendirirken "ekonomiden bütünlemeye kaldığını" söyledi.

Geçen hafta Florida eyaletinin Tampa kentinde yapılan Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı’na oranla, Demokrat Parti Kurultayı’na katılanlar arasında çok sayıda azınlık, özellikle de siyahlar, Latin Amerika kökenli ve Asyalıların bulunması dikkat çekti.

Michelle Obama'dan Mitt Romney'e Üstü Örtülü Eleştiri

Birinci gündeki konuşmacıların büyük bir kısmı Cumhuriyetçi Partili aday Mitt Romney’i sert dille eleştirmeye yönelikti. Michelle Obama ise, eşinin Cumhuriyetçi rakibini eleştirmekten uzak kalmayı tercih etti. Geçen hafta Tampa’daki Cumhuriyetçi Parti Kurultayı’nda Mitt Romney’in eşi Ann, konuşmasında doğrudan Başkan Obama’ya yüklenmişti. Ancak iyi bir konuşmacı olduğu gözlerden kaçmayan Michelle Obama, daha dolaylı ifadeler kullanmayı tercih etti. Michelle Obama, “Barack için başarı, kazanılan paranın miktarıyla değil, hayatını değiştirdiği insanların sayısıyla ölçülür,” diyerek, işadamı ve milyoner Mitt Romney’i, adını anmadan eleştirmiş oldu.

Michelle Obama dört yıl önce Denver, Colorado’daki Demokrat Parti Kurultayı’ndaki konuşmasında da büyük ilgi toplamıştı.

Kurultayın dün geceki açılışında ağırlıklı kadın konuşmacılara yer verildi, Cumhuriyetçi aday Mitt Romney geçmişteki vergilerini açıklamadığı için eleştirildi, “kadınlara savaş açmakla” suçlandı.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG