Erişilebilirlik

Michael Jackson'ın Kardeşleri Eski Günlerine mi Dönüyor?


Michael Jackson'ın Kardeşleri Eski Günlerine Geri mi Dönüyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:40 0:00
“Jackson 5” grubu 1970 yılında müzik dünyasına fırtına gibi bir giriş yapmış, ‘I Want You Back,’ ‘I’ll Be There’ gibi şarkılarla müzikseverlerin gönlünde taht kurmuştu. Grup, 1975’te adını “The Jacksons” olarak değiştirmiş, yeni hit şarkılar ardarda müzik piyasasını fethetmeye devam etmişti. 1982 yılında Michael Jackson kardeşlerinden ayrılıp solo kariyerine başlasa da The Jacksons’ın kalan üyeleri Jermaine, Marlon, Jackie ve Tito, birlikte müzik yapmaya devam etmişti. Amerika’nın Sesi muhabiri Larry London 2013’de yeni bir albüm çıkarmaya hazırlanan Jackson kardeşlerle biraraya geldi.

Albüm satışları 100 milyonu geçen The Jacksons grubu, Michael Jackson’un 2009 yılında hayatını kaybetmesinin ardından ilk kez yeniden turneye çıktı. Jermaine Jackson, 2013’te yeni bir albüm çıkarmayı planladıklarını söylüyor: ”En iyi bildiğimiz iş, müzik yapmak, biz de işimizi yapacağız. Stüdyoya girip yaratıcılığımızı kullanacağız.”

Jackson kardeşler 2012‘nin başında turneye çıkmanın zamanı geldiğine karar verdi. Jackie Jackson, gösterilerinin en büyük parçası olan heyecan öğesinin bugün de sürdüğünü söylüyor: ”Hala eski ruhu devam ettiriyoruz. Hepimizin çok iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum. Bizimki enerji seviyesi yüksek bir gösteri, izleyiciler de bu enerjiden besleniyor. İzleyiciyle olan bağ bizi sahnede ateşliyor. Sahnedeyken çok iyi vakit geçiriyoruz.”

The Jacksons’ın müzik dünyasındaki başarılı kariyerinde birçok anısı var. Ancak şarkılarının radyoda ilk çaldığını duydukları an, onlar için çok özel.

Tito Jackson, ”Hollywood’da, Queens Caddesi 1601 numaralı evimizdeydim. İşte şarkımızı ilk kez o evde radyoda çalarken duydum. Bu anı hiç unutmayacağım,” diyor.

Jackie Jackson, ”Şarkınızın radyoda ilk kez çaldığını duymak gibisi yok. İnanılmaz bir his,” şeklinde konuşuyor.

Marlon Jackson, ”Karşımızdaki evde oturan komşumuz elinde radyosuyla koşa koşa gelmiş ve ‘radyoda şarkınız çalıyor’ demişti. Çok heyecanlanmıştık,” diyor.

Jackie, hala sahneye çıkmalarının birçok nedeni olduğunu söylüyor: ”Sahnede şarkılarınızı seslendirip izleyicilerle iletişim kurarken aynı zamanda spor da yapıyorsunuz. Aynı spor salonuna gitmek gibi sahnede egzersiz yapıp ter döküyorsunuz. Sonunda bir ödülünüz de oluyor.”

Jacksonlar sahneye her çıktıklarında kardeşleri Michael’ı anmayı da ihmal etmiyor.

Jermaine Jackson, ”Michael’ı her zaman anıyoruz, hem sahnede, hem sahne dışında. Onun şarkılarını çalmak bize iyi geliyor. Bu işe Jackson 5 olarak başladığımız yıllarda çekilen eski fotoğrafları gösteriyoruz. Anılarımızı dinleyicilerimizle paylaşıyoruz. Sahnede Michael’ı anarak onun varlığını hissediyoruz,” diyor.

Müzik tarihinde The Jacksons’ın 50 yıldır başardığını başaran çok az aile vardır. Grubun kalan dört üyesi 2012’de Amerika ve Uzakdoğu’da biletleri tükenen Unity Turnesi’ne devam ediyor. Grup Şubat ayında Avrupa’da turnede olacak. Marlon, sahneye dönüşlerini neden ‘Unity’ yani ‘Birleşme’ olarak adlandırdıklarını açıklıyor: ”Oturup yıllar içinde neler başardığımızı düşünüyor, Tanrı’ya şükrediyorum. Tanrı bu aileye müzik yeteneği bahşetti. Ancak bize sunulan, müzik yeteneğinden çok daha fazlasıdır. Biz müziğimizle dünyayı tek bir parça halinde birleştiriyoruz.”
XS
SM
MD
LG