Erişilebilirlik

Mevsimsel Alerji Amerika'da Ciddi Bir Sorun


Mevsimsel Alerji Amerika'da Ciddi Bir Sorun

Mevsimsel alerji Amerika'da ciddi bir sorun. Alerji, ayrıca ekonominin üzerinde de büyük bir yük. Alerji nedeniyle Amerika, verimlilikte yılda 700 milyon dolar kaybediyor. Amerikalılarsa alerji ilaçlarına ve tedavi yöntemlerine yılda milyarlarca dolar harcıyor. Bu yıl alerji mevsimi daha da kötü geçiyor.Amerika’nın güney eyaletlerinde bu aylar bir başka güzel. Bütün ağaçlar yeşermiş, çiçekler açmış. Ancak bu güzelliklerin sağlık açısından bedeli oldukça ağır. İklim ve bitki örtüsü gereği Tennessee eyaleti, mevsimsel alerjileri olanlar için Amerika’da yaşanacak en kötü yerlerin başında geliyor.

Antrenör Bruce Lyon son derece sağlıklı ve zinde. Ancak her yıl bu aylarda tüm enerjisinin eridiğini hissediyor.

Lyon, “Çok zor bir durum. En güzel günlerde, tam dışarıya çıkıp iyi vakit geçirmeye hazırlanırken alerji nedeniyle kendimi çok yorgun hissediyorum. Canım dışarı çıkmak istemiyor. Eve gidip uyumak istiyorum.” diyor.

Çok küçük polenler, çok sayıda biraraya geldiklerinde yarattıkları etki de büyük oluyor. Alerji uzmanı Burt Wolf, bu yılın normalden daha kötü geçtiğini söylüyor.

Wolf, “Hastalarımızın bazıları için takvime bakmamıza bile gerek yok. Alerji mevsiminin bu hastalar için ne zaman başladığını, onları nasıl etkilediğini biliyoruz. Ancak bu yıl birçok hastamız normalden iki-üç hafta önce bize başvurdu.” şeklinde konuşuyor. Doktor Wolf, bunun nedeninin küresel ısınma olabileceği görüşünde:

“Bazı araştırmalara göre sıcaklıkların artması, karbondioksit oranının yükselmesi ve sera gazı etkisi, son 10 yılda polen sayısının yüzde 60 ila 90 arasında artmasına neden oldu.”

Steve Meldon, polenlerden uzak durmak için elinden geleni yapsa da bunun imkansız olduğunu söylüyor:

Meldon, “Arabanızı beş-altı saat dışarıda bırakınca üzerinde ne kadar kalın bir polen tabakası oluştuğunu görüyorsunuz. Polen miktarı çok yüksek. Bu dönem, alerji açısından yılın en kötü zamanı.” diyor.

Meldon, daha yataktan kalkmadan gününün nasıl geçeceğini anladığını söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Burun akıntısı, göz sulanması, hapşırma gibi belirtiler, her gün bana dışarıda durumun nasıl olduğunu anlatmaya yetiyor.”

Alerjiler tamamen ortadan kaldırılamıyor, sadece belirtiler tedavi edilebiliyor. Son yıllarda geliştirilen yeni ilaçlar ve alerji enjeksiyonları, ağır vakalar için kullanılıyor.

Doktor Wolf, “Yeni ilaçlar son derece güvenli ve etkili. Alerjiden şikayet edenler gereken yardıma ulaşmalı çünkü belirtileri tedavi eden ilaçları piyasada bulmak mümkün. Hayatınızı hapşırarak, perişan olarak geçirmeniz gerekmiyor.” diyor.

XS
SM
MD
LG