Erişilebilirlik

Iraklı Kürt Lider Mesut Barzani'yle Beyaz Saray'da Obama ve Biden Görüşmesi


Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani'yle Joe Biden arasında Beyaz Saray'da yapılan görüşmeye Başkan Obama da katıldı

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden dün Beyaz Saray’da Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’yle görüştü. Dün öğleden sonra yapılan görüşmenin bir bölümüne Başkan Barack Obama da katıldı.

Başkan Obama da Yardımcısı Biden’la birlikte, Amerika’nın Kürt yönetimi ve Kürt halkıyla federal, demokratik ve birleşik bir Irak’la stratejik ortaklığı sürdürme arzusu çerçevesinde yakın ve tarihi ilişkilerini koruma taahhüdüne bağlı olduklarını tekrarladı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Başkan Barack Obama ve Yardımcısı Joe Biden, Mesut Barzani’yi Irak anayasası çerçevesinde, Irak’taki siyasi sürece daha çok katılmaya teşvik etti.

Beyaz Saray görüşmesinden önce Başkan Yardımcısı Biden, Barzani ve beraberindeki heyetle bir iş yemeği yedi. Biden ve Barzani’nin yemek sırasında yaptıkları görüşmede, Irak’la ve bölgedeki gelişmelerle ilgili birçok konuyu ele aldıkları bildirildi.

Görüşmede ayrıca, Erbil ‘deki ABD konsolosluğunda verilen hizmetlerin genişletilmesi için Washington’un atabileceği adımlar üzerinde de duruldu. Biden ve Barzani, Amerikalı yetkililerle Bölgesel Kürt Yönetimi arasında yürütülen üst düzey görüşmelerin devam etmesine destek verdi.

XS
SM
MD
LG