Erişilebilirlik

Meslek Örgütlerinden OHAL’e Karşı Eylem Kararı


Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) ile Türk Tabipleri Birliği (TTB), Olağanüstü Hal uygulamasına karşı eylem kararı aldı. ‘OHAL değil demokrasi’ adıyla düzenlenecek eylemlerin duyurusu Diyarbakır’da düzenlenen basın toplantısıyla yapıldı.

Toplantıda ilk sözü KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Sait Baran aldı. Baran, darbe girişiminden önce de Güneydoğu’da OHAL uygulamaları olduğunu vurgulayarak, “15 Temmuz'da bir darbe girişimi yaşandı. 20 Temmuz'da OHAL ilan edildi ancak bölgede fiili olarak OHAL 15 Temmuz'dan önce uygulanıyordu zaten. Dönüşen kaygı ve korku daha çok baskıyı beraberinde getirdi. Kamu emekçilerinin mücadelesi bu baskı ve korkuya boyun eğmedi, en zor zamanlarda hayatlarını verdikleri mücadele için işlerini ve özgürlüklerini de verdiler, sürgün edildiler ama vazgeçmediler. 15 ve 20 Temmuz darbeleriyle örgütlü mücadelenin öncüsü KESK’e yönelim oldu, birçok üyesi ihraç edildi, gözaltına alındı, tutuklandı ancak KESK mücadele geleneğinden vazgeçmediği gibi mücadeleyi daha da yükselterek sürdürdü” dedi.

Daha sonra söz alan KESK MYK üyesi Gülistan Atasoy ise eylemler kapsamında OHAL’in zararlarını her kesime anlatacaklarını söyledi. Atasoy, “Çalışanların OHAL sürecinde yaşadıkları sorunları anlatmak için girişimlerimiz oldu. Valiyle görüşmek için başvurduk ama dönüş olmadı. Bu hükümetten bağımsız bir tutumdur. Çünkü AKP kendi dediği üzerinde kör sağır bir politika izleyerek, aslında kendi ideolojisini tahkim etmek için oluşturmaya çalıştığı yeni rejimin adımlarını OHAL ve KHK rejimleri adı altında yürütmek istiyor. Yaşadığımız bir buçuk yıla yakın süre içinde çok iyi görebildik, tek adamın ağzından çıkan kanun oldu, milli irade diye ilan ettikleri ancak tamamen iradeyi yok sayan çeşitli gelişmelerin yaşandığı süreçte meclis tamamen işlevsiz hale getirildi. 297 kanun bu süreçte meclisin dışında KHK olarak yasalaştı. 100 binin üzerinde insan kamudan haksız hukuksuz şekilde ihraç edildi. İhraç edilmeyenlerin üzerinde de sürekli yeni KHK’lar çıkacak baskısıyla aslında her an işsiz kalabilecekleri iş güvencesinden yoksun bir şekilde hayatını açlığa mahkum etme korkusu yaratılarak, tamamen örgütsüz kılınmaya çalışılan bir süreç yaşıyoruz. Yeniden demokrasi inşa edebilecek bir süreçte olduğumuzun farkındayız. Dört örgüt olarak OHAL’in zararları adıyla yürüttüğümüz bir anket çalışmamız var. Bunları raporlaştırarak hem uluslararası alanda hem Türkiye kamuoyunda paylaşmayı düşünüyoruz. Forumlar, salon etkinlikleri, mitingler yapacağız” diye konuştu.

Eylemler OHAL’in bir kez daha uzatılıp uzatılmayacağına karar verilecek olan 20 Ocak’a kadar devam edecek.

Meslek Örgütlerinden OHAL’e Karşı Eylem Kararı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:20 0:00

XS
SM
MD
LG