Erişilebilirlik

Merkel’den Türkiye’ye ‘Suistimal’ Eleştirisi


Almanya Başbakanı Angele Merkel, Türkiye’nin Alman vatandaşı yazar Doğan Akhanlı için İnterpol’den yakalama kararı çıkarmasını eleştirdi. Merkel, bunun uluslararası polis teşkilatını suistimal etmek olduğunu söyledi.

Merkel, “Bu doğru değil ve İspanya’nın onu serbest bırakmasından memnunum” dedi. Almanya Başbakanı, “İnterpol organizasyonlarını bu tür amaçlar için istismar etmemeliyiz” ifadesini de kullandı.

Merkel, “Onun durumu birçok dava gibi maalesef, bu yüzden son dönemde Türkiye politikamızı oldukça değiştirdik çünkü Erdoğan’ın bunu yapması kabul edilemez” dedi.

Doğan Akhanlı, Ankara’nın yayınladığı ‘kırmızı bülten’ üzerine İspanya’da Cumartesi günü gözaltına alınmıştı. Yazar, Pazar günü serbest bırakıldı ama hala Madrid’de kalmak zorunda çünkü İspanya Türkiye’nin iade talebini değerlendiriyor.

Der Spiegel’in haberine göre, Madrid'de mahkeme, Ankara’ya iade talebini gerekçelendirmek için 40 günlük süre tanıdı.

60 yaşındaki Akhanlı yazarlığın yanısıra aynı zamanda bir insan hakları savunucusu. Akhanlı için neden 'kırmızı bülten' çıkarıldığı ise netleşmiş değil.

Avukatı, Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin eleştirel insanları ülke dışında takip etmesinin inanılmaz olduğunu söyledi.

Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’da yaşayan Türklere ‘Türkiye karşıtı’ partilere oy verilmemesi çağrısı yapmış, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de Erdoğan’ı Almanya siyasetinden uzak durması gerektiği yönünde uyarmıştı.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz da, Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk toplumunu özellikle Almanya ve Avusturya’da araç olarak kullanıyor” dedi. Kurz, “Kutuplaştırıyor ve Türk çatışmasını Avrupa Birliği’ne getiriyor” dedi.

Almanya’da Eylül ayında yapılacak seçimlerin favorisi yine Merkel olarak görülüyor.

XS
SM
MD
LG