Erişilebilirlik

Merkel’den Erdoğan’a İtidal Çağrısı


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Erdoğan’a 24 Mayıs’taki Köln ziyareti öncesi ‘itidalli davranma’ çağrısında bulundu. Başbakan Erdoğan’ın Almanya Türk Demokratlar Birliği UETD’nin davetiyle Köln’de yapmayı planladığı konuşma, Alman siyasetinde tartışma yaratmaya devam ediyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Erdoğan’a 24 Mayıs’taki Köln ziyareti öncesi ‘itidalli davranma’ çağrısında bulundu.

Başbakan Angela Merkel ziyaret ile ilgili bugün bir açıklama yaptı. Erdoğan’a Köln’de ‘itidalli olma’ çağrısında bulunan Merkel, Passauer Neue Presse adlı gazeteye verdiği demeçte Türkiye Başbakanının daha önceki yıllarda da Köln ve Berlin’de benzer mitingler gerçekleştirdiğini anımsattı. Merkel, ‘Erdoğan’ın sorumluluk bilinci ve hassasiyetiyle davranacağına eminim’ dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumartesi günü Almanya Türk Demokratlar Birliği UETD’nin 10’nuncu yıldönümü kapsamında Köln’de planlanan konuşması Alman siyasetinde tartışma yaratmaya devam ediyor.

Yoğun güvenlik önlemleri

Alman Polis Sendikası Başkanı Rainer Wendt ise Erdoğan’ın ziyareti kapsamında planlanan protesto gösterilerinde olay çıkmasından endişe ettiğini söyledi. Wendt ‘Erdoğan’ın ılımlı bir konuşma yapacağını tahmin etmiyorum, tersine ateşe benzin dökecektir’ şeklinde konuştu.

UETD’nin etkinliğinin düzenleneceği Köln’deki Lanxess Arena’ya 18 binin üzerinde katılım bekleniyor. Salonun önüne kurulması planlanan ve içeri giremeyenlerin de Erdoğan’ın konuşmasını dinlemelerine olanak sağlaması amaçlanan dev ekran güvenlik nedeniyle kurulmayacak. Salonun dışında yaklaşık 5 bin polis görev yapacak.

Alevi derneklerinden protesto hazırlığı

Başta çeşitli Alevi dernekleri olmak üzere çok sayıda politik organizasyonun destek verdiği Erdoğan’ı protesto gösterilerine en az 10 bin kişinin katılacağı tahmin ediliyor. Almanya Alevi Birlikleri Konfederasyonu'nun sözcüsü Yılmaz Kahraman Amerikan’nın Sesi Türkçe’ye verdiği demeçte, ‘Başbakan Erdoğan’ın bundan kısa bir süre önce Almanya’daki Alevileri Ali’siz Alevi ve Ateist olarak tanımlamasına tepki göstermek ve Türkiye'de uygulanan politikaları teşhir etmek amacıyla’ protesto gösterisi yapacaklarını bildirdi.

Alevilerin protestosu ile aynı saatlerde aşırı sağcı PRO NRW Partisi’de Türkiye karşıtı bir gösteri yapacak. Köln polisi Almanya Alevi Birlikleri Konfederasyonu'nun protesto yürüyüşünün ve PRO NRW’nin mitinginin Köln’ün ortasından geçen Ren Nehri'nin bir tarafında, UETD etkinliğinin ise nehrin diğer tarafında yapılacağını, bu şekilde grupların karşılaşma ihitimalinin azaldığını duyurdu.
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:48 0:00
Linki indirmek için
XS
SM
MD
LG