Erişilebilirlik

Merkel'den Atina'ya Destek


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunan mevkidaşı Antonis Samaras'la Berlin'de bir araya geldi. Günübirlik çalışma ziyaretinde Yunanistan'ın reform sürecinde kat ettiği mesafe ağırlıklı olarak ele alınan konu oldu.

Görüşme sonrasında basına açıklama yapılmazken, öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Merkel ve Samsaras, Yunanistan'daki ekonomik gidişatı olumlu değerlendirdi. Yunanistan'ın reform çabalarından övgüyle bahseden Başbakan Merkel, Atina'nın 'bu zorlu reform yolunda kalmasını' önerdi ve Berlin'in desteğinin süreceğini açıkladı.

Samaras hükümetinin aldığı tasarruf önlemleriyle geride kalan aylarda başarılı bir çizgi yakaladığını vurgulayan Merkel, kemer sıkmaya devam ederken bir an önce vergi sisteminin basitleştirilmesi ve vergi kaçakçılığının frenlemesini engelleyecek önlemlerin alınması gerektiğine vurgu yaptı. Merkel Haziran ayına kadar AB'de ortak ekonomik işbirliğini düzenleyecek yeni bir plan hazırlanması gerektiğini de ifade etti.

Almanya'ya desteğinden dolayı teşekkür eden Yunan Başbakanı Samaras ise ülkesinin reform taahhütlerini yerine getireceğini belirterek, geçmişte yapılan hatalardan ders alarak doğru yolda ilerlediklerini belirtti. 'Bardağının yarısını artık dolu olarak' gördüğünü söyleyen Samaras, Yunan halkının alınan önlemlerle acı çektiğini, özellikle gençler arasındaki işsizliğin büyük bir sorun olduğunu, ancak Yunanistan'ın bütçe açığını kapatarak uluslararası alanda inandırıcı bir ekonomi politikayla bu süreci aşacağını açıkladı.

Samaras, göreve geldiği Ağustos 2012'den bu yana ikinci kez Berlin'i ziyaret ederken, Merkel'de Ekim 2012'de Atina'da temaslarda bulunmuştu. Yunanistan'ın 2009'da bütçesindeki açıklar nedeniyle Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu’ndan mali yardım talebinde bulunmasıyla başlayan ekonomik kriz kapsamında ülkeyi kurtarma paketleri karşılığı kemer sıkma önlemlerine zorlanmasında Almanya baş rolde yer aldı.

Siyasi gözlemciler iki lider arasında kapalı kapılar ardında gerçekleşen görüşmede Güney Kıbrıs'ın ekonomik durumunun da ele alındığından yola çıkıyor. Yunanistan'da yaşanan ekonomik krizden en çok etkilenen ülke olan Güney Kıbrıs, bankacılık sektörünü kurtarabilmek için Avrupa Birliği'den yardım istediğini duyurmuştu.

Bu arada Merkel'in 11 Ocak Cuma günü Güney Kıbrıs'a günübirlik ziyaret yapacağı ve Demokratik Seferberlik Partisi'nin düzenlediği konferansa katılacağı açıklandı.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00
Linki indirmek için

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG