Erişilebilirlik

Merkel ve Hollande'dan Rusya'ya Yeni Uyarı


Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, bugün Almanya’nın Baltık Denizi kıyısındaki Stralsund kentinde bir araya geldi.

Fransa ve Almanya, Ukrayna’da 25 Mayıs’ta planlanan cumhurbaşkanlığı seçiminin aksaması durumunda Rusya’ya daha sert yaptırımlara destek vereceklerini bildirdi

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, bugün Almanya’nın Baltık Denizi kıyısındaki Stralsund kentinde bir araya geldi. İki lider, yaptıkları ortak basın toplantısında yeni yaptırımların Rusya’nın ekonomisini hedef alacağını açıkladı.

Merkel ve Hollande ayrıca yarın Ukrayna’nın iki bölgesinde yapılacak bağımsızlık referandumunun meşru olmadığını savundu. Donetsk ve Luhansk’taki ayrılıkçılar, yarın Ukrayna’dan ayrılmak amacıyla referandum düzenleyecek. Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin de, bu referandumlarının ertelenmesi çağrısında bulunmuştu.

İki bölgede de referandum hazırlıkları sürüyor. Ancak Ukrayna’nın doğusunda yapılan son bir kamuoyu yoklamasına göre bölge halkının yüzde 70’i, Ukrayna’dan ayrılmaya karşı çıkıyor.

Öte yandan Donetsk’teki ayrılıkçılar, rehin aldıkları yedi Kızılhaç görevlisini serbest bıraktı. Ayrılıkçı militanlar Kızılhaç üyelerini casuslukla suçluyordu.

Dün Ukrayna birlikleri tankların desteğinde barikatları aşarak Azak Denizi kıyısındaki Mariupol’da ayrılıkçı militanların işgali altındaki polis karakolunu kuşattı. Görgü tanıkları operasyon sırasında en az yedi kişinin öldüğünü bildiriyor.

Bu hafta içinde Ukrayna ordusu ve Rusya yanlısı ayrılıkçı militanlar arasında ikinci kez çatışma çıkıyor.

Dün ayrıca Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, bir süre önce ilhak edilen Kırım’ı ziyaret etti. Amerika ve Ukrayna hükümeti ziyareti kınadı. Washington, Kırım’ın ilhakını tanımıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 16 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:19 0:00
XS
SM
MD
LG