Erişilebilirlik

Merkel: Ukrayna Beyaz Rusya’dan Farklı Değil


Eski başbakan cezaevinden hastaneye nakledilirken

Angela Merkel, parlamentoda yaptığı konuşmada, Ukraynalıların Beyaz Rusya vatandaşları gibi baskı altında yaşadıklarını vurguladı.

Başbakan, konuşmasında, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinin aksine Ukrayna ve Beyaz Rusya vatandaşlarının baskıcı rejimler altında ezildiklerini vurguladı.

NATO ve AB’nin son 67 yıldır Avrupalıların barış, demokrasi, insan haklarına ve hukuka saygı içinde yaşamalarını sağladığını belirten Başbakan, “siyasi görüşlerimiz ne kadar farklı olsa da bu ilkelerden ödün vermedik” dedi.

Başta Almanya olmak üzere Batı ülkeleri, Ukrayna’da 7 yıl hapse mahkûm olan eski başbakan Yulia Timoşenko’nun tedavi için Batı’ya gitmesine izin verilmesine çalışıyor.

Batı ülkeleri Kiev hükümetine baskıyı artırırken, Bayan Timoşenko cezaevinden bir hastaneye nakledilmesi üzerine üç hafta önce başlattığı açlık grevine son verdi.

Almanya ile birlikte 10 ülkenin hafta sonu Ukrayna’nın Yalta kentinde yapılması planlanan Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri zirvesini boykot etmeleri üzerine Kiev hükümeti toplantıyı iptal etmek zorunda kalmıştı.

Ukrayna önümüzdeki haftalarda Polonya ile birlikte Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak. Ancak birçok devlet ve hükümet başkanı siyasi tutuklu olarak gördükleri Bayan Timoşenko’nun durumundan ötürü maçları boykot etmeyi planlıyor.

XS
SM
MD
LG