Erişilebilirlik

Merkel'den Ukrayna'ya Destek Ziyareti


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kiev’de Ukrayna Başbakanı Petro Poroşenko’yla bir araya gelerek bu ülkeye tek yanlı yardım konvoyu sokan Rusya’yla yaşanan gerginliği görüştü

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kiev’de Ukrayna Başbakanı Petro Poroşenko’yla bir araya gelerek bu ülkeye tek yanlı yardım konvoyu sokan Rusya’yla yaşanan gerginliği görüştü

Ziyaretinin “zorlu” ama Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü vurgulamak açısından “zamanlı” olduğunu kaydeden Merkel, bir çözüm yolunun bulunması gerektiğini söyledi. Bununla birlikte Almanya Başbakanı, ihlallerine devam etmesi durumunda ekonomik yaptırımları arttıracakları yönünde Rusya’yı uyardı.

Poroşenko da Rusya’yla krizi sona erdirmek istediklerini, ama bunu ülkesinin toprak bütünlüğü pahasına yapmak istemediklerini belirtti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Salı günü Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’te Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le bir araya gelecek.

Rusya, tek yanlı bir karar alarak Ukrayna’ya 200 kamyonluk bir yardım konvoyu sokmuştu. Kiev hükümetinin izni olmadan sokulan konvoy, Ukrayna ordusu ve Rusya yanlısı ayrılıkçıların haftalardır yoğun çarpışmalar yaşadığı Luhansk’a ulaştırıldı yalnızca bir gece kentte kaldı. Moskova konvoyda gıda, su, jeneratör, uyku tulumu gibi yardım malzemelerinin bulunduğunu bildirdi. Bununla birlikte, 200 kamyonun Luhansk’ta bir gece süren kalışında ne kadarının boşaltıldığı bilinmiyor.

Moskova hükümetinin izin bekleyen konvoyu sınırdan geçirme kararı Ukrayna, Amerika, NATO ve Avrupa Birliği’nin eleştirilerine hedef oldu.

Konvoyun girişinin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ihlali olduğunu vurgulayan Beyaz Saray, Rusya’dan derhal konvoyu çekmesini talep etti, aksi takdirde bunun sonuçları olacağı uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon da, Rusya’nın tek yanlı konvoy gönderme kararının, Ukrayna’nın doğusundaki mevcut gerginliği tırmandırmasından kaygı duyduğunu açıkladı.

Moskova’ysa konvoyu içeri sokma kararına gerekçesinde, Ukrayna hükümetinin araçları sınırda kasıtlı olarak beklettiğini ileri sürdü. Rusya Dışişleri Bakanlığı, muhtaç kişilere acilen yardım ulaştırılması gerektiğini savundu.

NATO konvoyun girişinin “doğrudan işgal” diye tanımladı. Rusya’nın son bir haftada sınır bölgesinde askeri hareketliliğini arttırdığına dikkati çeken NATO sözcüsü, Rus topçularının da asker ve silahlarla sınırı geçtiğini, bunların hem Ukrayna içinden hem de sınırın ötesinden Ukrayna ordusuna karşı kullanıldığını bildirdi.

Rusya’nın BM daimi temsilcisi Vitali Çurkin, NATO’nun iddialarını yalanları, “bir kanıt olmadığını” öne sürdü.

Ancak Amerika Savunma Bakanlığı sözcüsü, Ukrayna sınırında 10 bin asker bekletildiğini ve bunların olası bir operasyona “fazlasıyla hazırlıklı” olduğunu kaydetti.

Kiev hükümeti, Rusya’nın tek yanlı gönderdiği yardım konvoyunun Moskova yanlısı ayrılıkçılara silah taşıyan, ya da olası topyekun bir işgalin temelini atacak bir “Truva atı” gibi kullanılmasından kaygı duyuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:37 0:00
XS
SM
MD
LG