Erişilebilirlik

Meral Akşener Kılıçdaroğlu’yla Görüştü: 'Adaylığım Sürüyor'


İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesi sonrasında “ortak aday” arayışına kapıyı kapattı ve 100 bin imza ile Cumhurbaşkanlığı adayı olacağını mesajını yineledi.

Akşener, genel başkan yardımcıları Aytun Çıray, Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Ayfer Yılmaz ile birlikte saat 13.00’te CHP Genel Merkezi’ne geldi. Akşener ve Kılıçdaroğlu, kurmay ekipleriyle birlikte yaklaşık 1 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. İki liderin baş başa görüşmesi 10 dakika sürdü. Sonrasında kameralar karşısına geçildiğinde, Akşener’in, CHP kökenli yeni İYİ Parti’li 15 milletvekili imzasını talep etmeyeceğini ve 100 bin vatandaş imzasıyla aday olma kararlılığını vurgulaması dikkat çekti.

Akşener, Kılıçdaroğlu’na, geçtiğimiz pazar günü 15 CHP’li milletvekilinin seçime katılma yeterliliği sağlamak amacıyla İYİ Parti’ye geçiş yapması nedeniyle teşekkür ziyaretinde bulunduğunu söyledi.

Meral Akşener, ‘Partimiz 25 Ekim'de kuruldu, 1 Nisan'da kurultayımızı yaptık. Orada da aziz milletimize ilan ettiğim gibi İYİ Parti'nin 100 bin imza ile cumhurbaşkanlığı adaylığımı sürdürdüğümü sizlerle paylaşmak isterim. Bir demokrasi katliamının önüne geçildi. Tekrar teşekkür ediyorum sayın genel başkana ve arkadaşlarına. Partimizin sloganını da söyleyeyim, Türkiye ve milletimiz iyi olacak’ dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, “Bir siyasi partiye karşı kumpas kurulması ve seçimlere katılmaması için pek çok davranış sergilenmesi bizim içimize sinecek bir olay değildi. Bizim yaptığımız İYİ Parti'nin çok ötesinde demokrasiye katkıdır. Biz demokrasiyi savunanlar, hangi parti olursa olsun demokrasiyi savunanlar 24 Haziran'da, 25 Haziran'da biz bu ülkeye gerçek anlamda demokrasi getireceğiz. Bütün vatandaşlarımız 25 Haziran'a huzur içinde uyanacaklar. Bu demokrasi birlikteliğini sürdürmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Ben de ziyaretleri dolayısıyla teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Akşener’in adaylığını yinelemesi sonrası Kılıçdaroğlu’na, Gül ismi soruldu. Ancak Kılıçdaroğlu, CHP’nin adayı konusundaki soruları yanıtsız bıraktı.

İktidar cephesinde gözler milletvekili adaylıklarında

Türkiye’nin 24 Haziran’da sandık başına gitmesine sayılı günler kala AKP – MHP ittifakında Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığına, Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) katılımı da söz konusu. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, bugün AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal ile bir araya geldi. Görüşmeye ilişkin Destici, “BBP, bu ittifakın içinde kendi amblemiyle mi, kendi listesiyle mi yer alacak, yoksa AK Parti listeleriyle mi bu ittifaka dahil olacak? Her şeyi konuştuk. Sayın Cumhurbaşkanımız ile bu hafta içinde yapacağımız görüşmeden sonra netleştirmiş olacağız” açıklaması yaptı.

Dolayısıyla iktidar cephesinde, ittifak konusunda asıl mesele, “milletvekili aday listeleri” olarak görülüyor. AKP’nin kendi listesi üzerinde MHP ve BBP’li isimleri aday gösterme ihtimali değerlendiriliyor.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG