Erişilebilirlik

Mentors Improve Lives of Homeless Children


Mentors Improve Lives of Homeless Children

Yazıyı okuyun ve dinleyin. Sonra Alıştırmalar bölümündeki bağlantıları tıklayarak soruları cevaplayın


(Ses dosyasini indirmek için bu link'i sag tiklayip, menüden Kaydet maddesini seçiniz: MP3'ü indirmek için)

A mentor is someone who teaches or advises a younger person with less experience. January is National Mentoring Month in the United States.

Some mentoring programs connect adults with children who need help. Researchers say mentoring can reduce drug and alcohol use, and violence among young people.

In Southern California, a nonprofit group called School on Wheels has volunteers who tutor children from homeless families.

Experts estimate that one in every 50 children in the country is homeless at some time during the year. They might live in shelters or weekly hotels or abandoned buildings. They might live on the streets.

They might live anywhere but a permanent home. Sinead Chilton is a marketing consultant for School on Wheels.

She moved from London to the United States. She says she was surprised to learn how big the problem was.

“When I first moved here ten years ago and I heard about School on Wheels, I didn’t even consider the fact that there were homeless children in America. And then when I realized that there were 1.6 million homeless children in America, it just floored me.”

Ms. Chilton has worked with School on Wheels for more than six years. She still remembers the first student she tutored. She met with her every week at a local church.

The church gave shelter to people on winter nights. The girl slept on the floor.

“It just struck me as just so devastating and just how can you focus on school and how can you even think about homework when those are the circumstances that you’re living in?”

A retired teacher named Agnes Stevens started School on Wheels eight years ago. She wanted to help homeless children stay in school.

The group now has more than 1000 volunteers. Each year they tutor as many as 2000 students. The group also gives services to other children, including backpacks and school supplies.

Sinead Chilton says School on Wheels also helps parents to put their children in school and helps parents with the educational system.

“A lot of times, homeless children’s families are in chaos and homework is the last thing that parents want to be worrying about.”

The Harvard School of Public Health and the National Mentoring Project started National Mentoring Month in 2002. Ms. Chilton says she hopes more people will volunteer to help children.

“I think it’s so important for people that want to make a difference in their community to look at where the needs are. And the most vulnerable members of our community are homeless children.”

--------------------------------

1. Vocabulary Skills:

Click on this exercise to improve your English vocabulary! Open

2. Main Idea:

Improve your English comprehension skills with this activity! Open

3. Facts:

Improve your English by learning the facts! Open

4. Listening Skills:

Click here to improve your English language listening skills! Open

5. Expand Your English Skills:

Expand your English language skills with this activity! Open

‘Mentor,’ İngilizce’de deneyimsiz, gençlere akıl hocalığı yapan, öğüt veren ve yol gösteren kişi anlamına geliyor. Ocak, Amerika’da ‘Ulusal Akıl Hocalığı’ ayı.

Kimi rehberlik programları yardıma ihtiyacı olan çocukları yetişkinlerle eşleştiriyor. Araştırmacılar rehberlik programlarının gençler arasında alkol ve uyuşturucu kullanımını ve şiddet eylemlerini azalttığını söylüyor.

Güney California’da kar amacı gütmeyen School for Wheels, Tekerlekli Okul adlı kuruluş evsiz ailelerin çocuklarına öğretmenlik yapan gönüllülerden oluşuyor.

Uzmanlar Amerika’da her 50 çocuktan birinin yılın bir bölümünde evsiz kaldığını tahmin ediyor. Çocuklar ya barınaklarda, haftalık ücret alan otellerde ya da terk edilmiş binalarda yaşıyor. Kimileriyse sokaklarda yaşam mücadelesi veriyor.

Kendi evleri dışında herhangi bir yerde yaşamak zorunda kalıyorlar. Sinead Chilton School on Wheels kuruluşunda pazarlama danışmanı olarak çalışıyor.

Londra’dan Amerika’ya taşınan Chilton, evsiz çocuk sorununun bu kadar büyük olduğuna çok şaşırdığını söylüyor: ‘On yıl önce Amerika’ya ilk taşındığım yıllarda School on Wheels kuruluşunu duyduğumda Amerika’da evsiz çocukların varlığından haberdar bile değildim.

Amerika’da bir milyon 600 bin çocuğun evsiz olduğunu öğrendiğimde çok sarsıldım.’ Sinead Chilton altı yıldır School on Wheels kuruluşunda çalışıyor.

Ders verdiği ilk öğrenciyi çok iyi hatırlıyor ve bir kilisede bu kız öğrenciyle her hafta buluştuğunu anlatıyor. Öğrenci, kış gecelerinde evsizlere barınak sağlayan kilisede yerde uyuyormuş.

‘Korkunç bir durum sözkonusuydu. Böyle bir halde yaşarken okuldaki derslere odaklanmanın ve ödevlerle ilgilenmenin nasıl mümkün olabileceğini sorguluyordum.’

Emekli öğretmen Agnes Stevens School on Wheels programını sekiz yıl önce başlatmış. Kuruluşun amacı evsiz çocukların okula devam etmesini sağlamak.

Kuruluşta şu anda binden fazla gönüllü görev yapıyor. Gönüllüler her yıl 2 bin öğrenciye ders veriyor. Kuruluş ayrıca çocuklara okul çantası ve diğer gereçler de sağlıyor.

Sinead Chilton School on Wheels’ın anne babaların çocuklarını okula yazdırmasına ve eğitim sistemini anlamalarına da yardımcı olduğunu söylüyor:

‘Çoğu zaman evsiz çocukların aileleri karmaşa içinde oluyor. Bu nedenle okul ödevlerini düşünmek akıllarındaki son şey oluyor.’

Harvard Üniversitesi Kamu Sağlığı Fakültesi ve Ulusal Akıl Hocalığı Projesi, 2002 yılında Ulusal Akıl Hocalığı Ayı’nı başlattı. Sinead Chilton çocuklara yardım için daha fazla kişinin gönüllü olacağını umduğunu söylüyor:

‘Toplumda fark yaratmak isteyen kişilerin en çok nerede gönüllülere ihtiyaç olduğunu araştırmaları çok önemli. Toplumumuzun en savunmasız bireyleri evsiz çocuklar.’

XS
SM
MD
LG