Erişilebilirlik

Menopoz Fiziksel Aktivite İsteğini Azaltıyor mu?


Menopoz Fiziksel Aktivite İsteğini Azaltıyor mu?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:09 0:00

Fiziksel aktivite, yaşlanmaya başlayan bazı kadınlar için neden daha zor hale gelir? Uzmanlar, kadınların yaş alırken daha aktif ve sağlıklı kalmaları için bu soruya yanıt arıyor

50 yaş üzerindeki kadınların egzersiz yapmaları zorlaşır. Menopoz dönemine yaklaşan kadınların fiziksel aktivite seviyesi düşmeye başlar. Missouri Üniversitesi’nden uzmanlar, beyindeki östrojen ve dopamin seviyeleri arasında bir bağlantı olduğunu söylüyor.

Yumurtalıklar yaşlanmayla beraber daha az östrojen üretiyor. Profesör Victoria Vieira-Potter, menopoz sonrası östrojen kaybının dopamin seviyesinin düşmesine neden olduğunu söylüyor. Dopamin, beynin keyif ve ödül merkezine sinyal gönderen kimyasal.

Bu nedenle yaşlanan kadınlar daha çok yemek yemeseler bile daha çok kilo alıyor. Bu da kalp ve şeker hastalığı riskini arttırıyor.

Uzmanlar yaşlanan kadınların neden fiziksel aktivitelere daha az ilgi gösterdiklerini anlamaya çalışıyor. Bu çerçevede mesane, kalın bağırsak ve pelvik tabanı destekleyen kasları inceliyor.

Minnesota Üniversitesi’nden Dawn Lowe, özellikle kadınlarda östrojen seviyesinin düşmesinin kasların hareketini etkilediğine dair kanıtlar giderek arttığını belirtiyor.

Östrojen seviyesinin düşmesi, kadınların özellikle egzersiz sırasında bağırsak ve mesane kontrolünün bir kısmını kaybetmelerine neden oluyor, bu da egzersiz yapma isteğini azaltıyor.

Dawn Lowe, önümüzdeki birkaç yıl içinde kadın sağlığının menopoz yıllarında nasıl değiştiği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı umuyor.

XS
SM
MD
LG