Erişilebilirlik

Menbiç'te Ölen Amerikalı Sayısı İkiye Yükseldi


William Savage

IŞİD’in elinden alınan Menbiç’te bir Amerikalı daha yaşamını yitirdi.

“Amed Kobani” kod adını kullanan ve YPG saflarında IŞİD’e karşı mücadele eden William Savage’ın (27) geçen hafta öldüğü açıklandı. YPG tarafından yapılan açıklamada, “IŞİD serserilerinin yoğun ateşine hedef olan William Savage ağır yaralandıktan sonra yaşamını yitirdi” denildi.

Kuzey Carolina Eyaleti’nin Raleigh kentinde yaşayan babası Reginald Savage, geçen ay sonunda oğlundan aldığı son mesajdan sonra “kendisini bir daha görebileceğini pek düşünmediğini” söyledi. William Savage, IŞİD ile catışmalar sırasında sivil halka yardımcı oluyordu.

Menbiç, William Savage öldükten tam iki gün sonra Kürt ve Arap milislerin ittifakı Suriye Demokratik Güçleri tarafından ele geçirilmişti.

Ankara’nın “terörist” diye tanımladığı YPG, Suriye Demokratik Güçleri’nin önemli bir vurucu gücü. Baba Reginald Savage, “Oğlum korkusuzdu. Kürtler’e yardımcı olmak istiyordu” dedi. Tam 73 gün süren çatışmalarda dört bini aşkın IŞİD savaşçısı ölürken, SDG 264 kayıp verdi.

William Savage geçmişte yaşadığı bir hastalık nedeniyle Amerikan ordusuna alınmadı. Savage, YPG tarafından eğitildikten sonra IŞİD ile mücadeleye başladı. IŞİD’e karşı Savage ile omuz omuza mücadele veren İngiliz gönüllü Macer Gifford, “Onun hakkında kötü tek söz edecek birisini bulamazsınız” diye konuştu.

Reginald Savage, oğlunun naaşının ABD’ye getirilmesi için ABD Dışişleri Bakanlığı’na başvuruda bulunduğunu söyledi.

William Savage’ın annesi Nancy 16 yıl önce ölmüştü. Nancy Savage da, Vietnam’da savaşan Amerikalılar’a yardımcı olmak için gönüllü olmuştu. Reginald Savage, “Oğlum, insanlara yardım konusunda annesinin karakterine sahipti” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG