Erişilebilirlik

Menbiç IŞİD'den Kurtarılsa da Suriye'de Çatışmalar Devam Ediyor


Menbiç IŞİD'den Kurtarılsa da Suriye'de Çatışmalar Devam Ediyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00

Menbiç’in merkezinde halk, kentlerini 3 aylık savaşın ardından enkaz halinde bulsa da şarkı söylüyor, dans ediyor ve kendilerini kurtaranları alkışlıyor. IŞİD, Türk sınırına yakın olan kenti 2 yıl önce ele geçirmişti. Evlerinden olanlar kente akın etti ve ittifak güçleri IŞİD tarafından canlı kalkan olarak kullanılan yüzlerce kişiyi kurtardı. Militanlar yerleşim bölgelerine mayınlar yerleştirdi, kadınları başlarından ayaklarına kadar kapamaya zorladı, erkeklere de sakallarını kesmeyi yasakladı.

Hasnah Abdullah, kardeşi Zaid ve kuzenlerinden birinin öldürüldüğünü söylüyor. Kadınlara zorla çarşaf giydirdildiğini de ekliyor.

Bu arada Suriye’den gelen video görüntüleri rejim güçlerinin Şam çevresinde Esat rejimine karşı olanların yaşadığı bölgeyi bombaladığı yolundaki haberleri doğruluyor.

Rus savaş uçaklarının desteklediği rejim güçleri muhaliflerin kontrolundaki İdlib’i de bombaladı. Halep’teki çatışmadan kaçan onbinlerce kişi Idlib’e sığınmış durumda.

Suriye’de 5 yıldır devam eden savaş birçok çocuğu da yetim bıraktı. Bazıları Halep’in kuzeyinde yetimhanede yaşam alanı buldu. Yetimhanenin öğretmenlerinden Mohammed Jefar, “Eğitim ihtyiaçları ile ilgileniyoruz ve onları sivil toplum örgütlerinin yardımıyla destekliyoruz, ülkedeki durum nedeniyle, insanların evlerinden olmaları, kentten kente, köyden köye kaçmaları nedeniyle ülkenin birçok yerinden çocuk aldığımız için baskı daha fazla” diye konuşuyor.

Yetimhane, 400 erkek çocuğuna ev sahipliği yapıyor. Ama bu 250 bin kişinin yaşamını yitirdiği iç savaş için yeterli değil. Savaş nedeniyle her gün yeni yetimler ortaya çıkıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG