Erişilebilirlik

Meme Kanseri Tedavisinde Umut Veren Gelişme


Meme Kanseri Tedavisinde Umut Veren Gelişme
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:59 0:00

Göğüs kanseri teşhisi konduktan sonra birçok kadın ameliyatın ardından kemoterapi ve ışın tedavisi görüyor. Fakat yeni bir çalışma hastalığın erken tespit edilmesi durumunda kadınların kemoterapi tedavisi olmayabileceğini ortaya koyuyor.

Geçen Nisan ayında göğüs kanseri teşhisi konan Amy Adam ailesine daha fazla zaman arıyor: “Durum bu noktaya geldiğinde aile herşey ve biraraya geldiler ve benimle ilgilenildiğinden emin oldular”

Adam şanslıydı çünkü bir mammogram kanserini erkenden farketti. Tümör 3-4 mm civarında, silgiden daha küçüktü.

Missouri Üniversitesi’nden Dr. Emily Albright göğüs kanserinin ilk safhasındaki birçok kadının kemoterapi olmayabileceğini söylüyor. New England Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre genetik test kanserin yeniden ortaya çıkıp çıkmayacağını belirleyebiliyor.

Çalışma, kanserin yeniden ortaya çıkma ihtimalinin düşük olduğu kadınların kemoterapiden yarar sağlamadığını gösterdi. Kanserin yeniden ortaya çıkma ihtimalinin fazla olduğu kadınlar ise kemoterapiden daha fazla yararlanıyor. Fakat doktorlar hastalığın orta safhasındadaki kadınlara ne tavsiye edeceklerini bilmiyor.

Dr. Emily Albright, “Son dönemdeki sonuçlar hastalığın yeniden ortaya çıkmasının orta seviyede riskiyle karşı karşıya olan kadınların çoğunun kemoterapiden yarar sağlamadığı gösterdi,” diyor.

Birçok insan bulantının, saç dökülmesinin ve yorgunluğun kemoterapinin sonucu olduğunu bilir fakat kemoterapi ayrıca kalbe de zarar verebiliyor.

Çalışma, kanseri erken safhada teşhis edilen düşük ve orta riskli hastaların kemoterapiye dayanabileceğini ayırabiliyor.

Doktor Albright, “Biyolojiden daha fazla öğrendiğimiz kadarıyla tedavileri hastaların sahip olduğu spesifik tümörlere uygulayabiliyoruz. Bazı küçük tümörler daha saldırgan, bazı büyük tümörlerse daha az saldırgan olabiliyor,” şeklinde konuşuyor.

Görüntüleme Adam’ın kanserinin erken teşhis edilmesinde kilit önemdeydi. Memogram bir şişikliği kadın onu henüz hissetmeden iki yıl önce farkedebiliyor.

Adam kemoterapi olmamasının büyük bir rahatlık olduğunu söylüyor.

Bu çalışma sayesinde daha fazla kemoterapinin kadın kötü yanlarını hissetmeden tedavi olabilecek.

XS
SM
MD
LG