Erişilebilirlik

Meksikalılar Zamanla Yarışıyor


Meksikalılar 200’ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği deprem sonrası yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

Kurtarma ekipleri 7,1 büyüklüğündeki depremde yıkılan bir okul binasının enkazından bir çocuğu kurtardı.

Okulun enkazında çalışan kurtarma ekipleri Mexico City’nin güneyindeki Enrique Rebsamen okulunda enkaz altındaki kız çocuğunu kurtarmaya çalışırken kimi zaman sessizlik çağrısı yaptı.

Meksikalılar Zamanla Yarışıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

Bölgeden yayın yapan televizyon muhabirleri de bu yüzden haberlerini fısıltı halinde geçti.

Kurtarma görevlilerinin çocuğun yerini belirlediği ve kendilerini duyuyorsa elini hareket ettirmesi çağrısında bulundu. Enkaza giren arama köpeği çocuğun yaşadığını doğruladı ve çocuk enkazdan sağ çıkarıldı.

Deprem binlerce kişinin hayatını kaybettiği 1985 yılındaki depremin 32’nci yıldönümü dolayısıyla tatbikat yapıldıktan kısa süre sonra meydana geldi.

En kapsamlı fakat üzücü kurtarma çalışmaları 3 katlı binanın bir kanadının çökmesiyle yerle bir olan Rebsamen ilkokul ve ortaokulunda yapıldı.

Basın mensupları yıkıntıların arasından iki çocuğun tozla kaplanmış cesetlerinin çıkarılışına tanıklık etti.

Gönüllü kurtarma görevlisi Doktor Pedro Serrano binanın yıkıntıları arasına girmeyi başardı. Ancak Serrano’nun ulaştığı sınıftaki herkes hayatını kaybetmişti: “Önce sandalyeleri ve ahşap sıraları gördük. Bir sonraki gördüğümüz şeyse bir bacaktı ve molozları kaldırmaya başladık bir kız çocuğu ve biri kadın diğeri erkek iki yetişkin bulduk. Sonra fısıltı gibi sesler duyduk, ancak bunlar aşağıdan mı geliyor yoksa yukarıdan mı bilmiyorduk. Yukarıdaki duvarlardan mı yoksa aşağıda yardım isteyen birinden mi bilmiyorduk.”

Mahalledeki gönüllüler polis ve itfaiyeciler eğitimli köpekler ve elleriyle okulun yıkıntıları arasında arama yaptı.

Kurtarma görevlileri yıkılmak üzere olan binayı ahşap kirişlerle sağlamlaştırarak kurtarma çalışmalarının sekteye uğramasını engelledi.

Eğitim Bakanlığı okulun enkazından 4’ü çocuk 25 kişinin cansız bedeninin çıkarıldığını açıkladı. Bu rakamın sivil savunma ajansı tarafından açıklanan 225 sayısına dahil olup olmadığı bilinmiyor. Pena Nieto daha önce 22 cesede ulaşıldığını 30 çocuk ve 8 yetişkininse kayıp olduğunu duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Pena Nieto Salı günü yayınladığı videoda halka sükûnet çağrısında bulundu ve yetkililerin Mexico City’nin yüzde 40’ına yardım ulaştırdığını Morelos eyaletininse yüzde 60’ının elektriksiz olduğunu kaydetti.

Halk, evleri beton yığınına dönüşen komşularına yardım etmek için harekete geçti. Mexico City Belediye Başkanı Miguel Angel Mancera, kent çapındaki yüksek binaların sallandığını ve paniğe kapılan yüzbinlerce insanın sokaklara döküldüğünü aktardı.

Farklı sınıflardan insanların birarada yaşadığı Mexico City’deki arama kurtarma ekipleri her kesimden insanı biraraya getirdi. Doktorlar, diş hekimleri, avukatlar, inşaat işçileri temizlik görevlileri yan yana enkaz yığınlarını elden ele taşıyarak kaldırdı.

Mexico City'nin motosiklet kulüpleri de devreye girdi ve hasar gören arabalarla tıkalı olan ve trafik ışıklarını çalışmadığı caddelerde acil yardım araçlarına yol açmak için konvoy oluşturdu.

Amerika Jeolojik Araştırmalar Merkezi, Salı günü yerel saatle 1.14’te meydana gelen depremin 7,1 büyüklüğünde olduğunu ve merkez üssünün Mexico City’nin 123 kilometre güneydoğusundaki Puebla eyaletinin Raboso kenti olduğunu açıklamıştı.

Depremin 7 Eylül’de Meksika’nın güney kıyılarını vuran ve başkentte de hissedilen 8,1 büyüklüğündeki depremle bir bağlantısını olmadığı belirtiliyor.

Amerika Jeolojik Araştırmalar Merkezi deprem uzmanlarından Paul Earle, iki depremin merkez üsleri arasında 650 kilometre olduğunu artçı sarsıntıların da 100 kilometre çapında olduğunu kaydetti.

XS
SM
MD
LG