Erişilebilirlik

'Meksikalı Uyuşturucu Çetelerine Silah ABD’den Gidiyor'


'Meksikalı Uyuşturucu Çetelerine Silah ABD’den Gidiyor'

Kongre’nin araştırmasına göre, Meksika’da binlerce kişinin öldürüldüğü ateşli silahların kaynağının Amerika olduğunu belirlendi.

Senato Uluslararası Narkotik Kontrol Grubu için hazırlanan rapora göre, Meksika’da işlenen cinayetlerin yüzde 70’inde Amerika’dan satın alınmış silahlar kullanılıyor.

Amerika’da eyaletlerin çoğunda silah satın alabilmek için alıcının sabıkalı olmaması ve akli dengesinin yerinde olması gerekiyor. Ancak silah şovları ve fuarları bu kuralın dışında olduğundan, isteyenin, hiçbir denetimden geçmeden istediği miktarda silah satın alabilmesi mümkün. Bu silahlar arasında ordunun özel sektöre sattığı ihtiyaç fazlası uçaksavar bataryaları bile bulunuyor.

Grup Başkanı Demokrat Senatör Dianne Feinstein yasalardaki bu boşluğun giderilmesini istedi. Askeri amaçlı silahların satışına kısıtlama getirilmesini isteyenler arasında Demokrat Partili iki senatör daha var. Amerika’da bir zamanlar Kalaşnikof gibi silahların satışı yasaktı. Ancak Kongre 2004 yılında süresi dolan yasağı uzatmadı.

Meksika’da uyuşturucu ticaretiyle bağlantılı şiddet olayları yüzünden 2006 yılından bu yana yaklaşık 37 bin kişi hayatını kaybetti.

Aynı yıl göreve gelen Cumhurbaşkanı Felipe Calderon’un çetelere karşı savaş ilan etmesine ve kaçakçılığın yaygın olduğu bölgelerde 50 bin asker konuşlandırmasına rağmen şiddet olayları bir türlü önlenemiyor.

XS
SM
MD
LG