Erişilebilirlik

Meksika'da 5 Kundakçı Zanlısı Tutuklandı


Meksika'da 5 Kundakçı Zanlısı Tutuklandı

Meksika polisi, Monterey kentinde 52 kişinin öldüğü kumarhane yangınıyla ilgili olarak beş kişiyi tutukladı.

Eyalet valisi Rodrigo Medina, zanlıların en kanlı uyuşturucu çetelerinden Zetas’ın üyesi olduklarının sanıldığını açıkladı. Vali, ayrıca kundaklama olayına karışan başka kişilerin de güvenlik güçleri tarafından arandığını söyledi.

Meksika hükümeti, kumarhaneyi yakan ve 8-9 kişi oldukları sanılan kundakçıların yakalanabilmesi için 2,4 milyon dolar ödül koymuş bulunuyor.

Monterey kentindeki kumarhanenin haraç isteyen uyuşturu çeteleri tarafından ateşe verildiği sanılıyor.

Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon 52 kişinin öldüğü yangınla ilgili olarak 3 günlük ulusal yas ilan etti.

Öncekigün yanan binayı ziyaret eden Calderon, Meksika tarihinde masum sivilleri hedef alan bu kadar vahşi bir saldırı hatırlamadığını söyledi.

Felipe Calderon, televizyondan yayınlanan konuşmasında, ölümlerde Amerika’nın da rolü olduğunu; Amerikalıların bir türlü tatmin edilemeyen uyuşturucu talebinin Meksika’yı uyuşturucu madde merkezine dönüştürdüğünü ileri sürdü.

Başkan Barack Obama Meksikalılara başsağlığı diledi, uyuşturucu kaçakçılığına karşı işbirliğinin süreceğini söyledi.

Amerikan Kongre’sinin araştırmasına göre, Meksika’da binlerce kişinin öldürüldüğü ateşli silahların kaynağın Amerika. Senato Uluslararası Narkotik Kontrol Grubu için hazırlanan rapora göre, Meksika’da işlenen cinayetlerin yüzde 70’inde Amerika’dan satın alınmış silahlar kullanılıyor.

Meksika’da uyuşturucu ticaretiyle bağlantılı şiddet olayları yüzünden 2006 yılından bu yana yaklaşık 37 bin kişi hayatını kaybetti. Aynı yıl göreve gelen Cumhurbaşkanı Felipe Calderon’un çetelere karşı savaş ilan etmesine ve kaçakçılığın yaygın olduğu bölgelerde 50 bin asker konuşlandırmasına rağmen şiddet olayları bir türlü önlenemiyor.

XS
SM
MD
LG