Erişilebilirlik

Meksika Sınırındaki Şiddet Amerika'yı Kaygılandırıyor


Meksika Sınırındaki Şiddet Amerika'yı Kaygılandırıyor

Meksika’nın kuzeyinin şiddet eylemlerinden bir türlü kurtulamaması Amerikalı liderleri kaygılandırıyor. Texas valisi Rick Perry, Meksika sınırındaki yerleşim birimlerinin şiddet tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor. Ancak Federal Soruşturma Dairesi FBI’ın istatistiklerine göre Meksika sınırındaki Amerikan kent ve kasabalarında görülen şiddet ve suç oranı ülkenin başka bölgelerine oranla daha düşük. Sınırdaki refah düzeyi en yüksek kentlerden biri Texas’ta Rio Grande nehri vadisinin aşağı kesimindeki McAllen.

Sınırın Meksika tarafında şiddet son derece yaygın. Meksika hükümeti uyuşturucu kaçakçıları, suç çeteleri, oto hırsızları ve banka soyguncularıyla mücadele ediyor.

Reynosa gibi kasabalarda birçok işyeri kapanmış. Orta sınıftan çok sayıda Meksikalı sınırın öteki tarafına kaçmış.

Alışveriş merkezleri huzurlu, sokaklarıysa güvenli McAllen’in nüfusu, bir buçuk milyondan fazla. Benzer büyüklükteki kentlerle kıyaslandığında McAllen Amerika’nın en güvenli 14‘üncü kenti.

Ancak McAllen Ekonomik Kalkınma Şirketi Başkanı Keith Patridge, halkın çoğunluğunun Meksika sınırının çok tehlikeli olduğunu düşündüğünü söylüyor: ”Bizi arayan birçok kişi önce ‘McAllen’a gelmek güvenli mi?’ diye soruyor.”

Patridge, McAllen’ın Amerika’daki ekonomik durgunluk ve Meksika’daki yüksek şiddet oranına rağmen sadece güvenli olduğunu söylüyor: ”Bir süre önce Amerika’da ekonomik durgunluk öncesi seviyeyi yakalayan ilk kent olma ünvanını kazandık. Gurur duyduğumuz bir başka nokta da Amerika’da ekonomik durgunluğa rağmen iş hacminin büyüdüğü az sayıda kentlerden biri olmamız.”

Bölge ekonomisinin önemli sektörlerinden biri, sınır boyunca uzanan montaj fabrikaları. Bu fabrikalar 100 bin Meksikalı’ya iş olanağı sağlıyor.

Keith Patridge, ”Çok farklı şirketler burada iş yapıyor. Bilgisayar çiplerinden tekne motoruna, bowling toplarına kadar çok çeşitli mal üretiliyor,” diyor.

Texas Üniversitesi’nden Profesör John Sargent yerel ekonominin nabzını tutan bir uzman. Sargent, McAllen’daki ekonomik büyümenin etkileyici olduğunu söylüyor: ”Son 10 yıla ve istihdam kriterlerine baktığınızda McAllen’ın Amerika-Meksika sınırındaki en dinamik metropollerden biri olduğunu görüyorsunuz. McAllen Amerika’nın ekonomisi en güçlü ilk beş kenti arasında.”

Sargent’a göre, McAllen’daki ekonomik büyümede şiddetten kaçan ve sınırın Amerika tarafında yatırımlar yapan zengin Meksikalılar’ın katkısı büyük: ”Bundan 5 yıl sonra yatırım yapılacak yer Meksika olabilir. Yatırımcıların bir ayağının Amerika’da, bir ayağının da Meksika’da olması Meksika’da durum düzelince çok işe yarayabilir.”

Ancak Meksika’da böyle bir gelişme ancak uyuşturucu çeteleri arasındaki çatışmalar önlendiği ve Meksika Hükümeti’nin çetelere karşı yürüttüğü mücadeleyi yumuşadığı zaman sağlanabilir.

Uyuşturucu kaçakçılığı Amerika-Meksika sınırında 100 yıldan fazla süredir yapılan ticaretin parçalarından biri.

Keith Patridge herkesin artık savaşmaktan yorulduğunu, önümüzdeki yıldan itibaren işlerin düzelmeye başlayacağını düşünüyor: ”Sınırda suların durulmaya başladığını göreceğiz. Herkes bir denge oluşturmaya başlayacak ve çatışmalar başlamadan önceki düzene dönülecek.”

Amerikan Hükümeti’nin uyuşturucu kaçakçılarını durdurması için Meksika’ya baskı uygulamaya devam edeceği tahmin ediliyor.

Ancak durum düzelmese de kamyonların sınırın iki tarafı arasında mekik dokuyup ekonomiyi canlı tutmaya devam edeceğine şüphe yok.


XS
SM
MD
LG