Erişilebilirlik

Meksika Sınırındaki Askerlerin Görev Süresi Uzayacak


Amerika-Meksika sınırında göçmenlere karşı sıkı güvenlik tedbirleri uygulanıyor

Amerika İç Güvenlik Bakanlığı, Savunma Bakanlığı Pentagon’dan, Meksika sınırındaki askerlerin görev süresinin önümüzdeki yıla kadar uzatılmasını istedi.

İç Güvenlik Bakanlığı askerlerin görev süresinin toplamda 45 gün daha yani Ocak ayı sonuna kadar uzatılmasını talep etti. Savunma Bakanlığı’nın bu talebe olumlu yanıt vermesi bekleniyor.

Normal şartlarda Meksika sınırındaki göçmen akınına karşı bu bölgeye gönderilen askerlerin görev süresi 15 Aralık tarihinde doluyordu. Konuyla ilgili açıklama yapan İç Güvenlik Bakanlığı Sözcüsü Katie Waldman, sınırdaki mevcut tehdidin devam ettiğini, bu nedenle askerlerin görev süresinin uzatılmasının istendiğini söyledi.

Göçmenlerin Meksika'nın Tijuana şehrindeki bekleyişi sürüyor
Göçmenlerin Meksika'nın Tijuana şehrindeki bekleyişi sürüyor

Amerika-Meksika sınırı boyunca Texas, Arizona ve California eyaletlerinde toplamda 5600 asker sınır devriyelerine destek amacıyla görev yapıyor.

Amerika Başkanı Donald Trump, Orta Amerika ülkelerinden yola çıkarak Amerika’ya doğru gelen göçmen kafilelerinin durdurulması amacıyla, sınır bölgesine asker takviyesi yapılması talimatını vermişti.

Demokrat partililer bu kararın Kasım ayındaki ara seçimlere yönelik siyasi bir karar olduğu eleştirisinde bulunmuşlardı.

Trump yönetimiyse başında bu yana göçmenlerin sınır güvenliğine tehdit oluşturduğunu iddia ediyor. Pazar günü sınırda yaşanan çatışmalar bu fikre destek verenlerin de elini güçlendirmiş oldu. California eyaletinin San Diego şehrine, Meksika’nın Tijuana sınırından geçmeye çalışan göçmenlere, sınır devriyesi göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Askerler Meksika sınırı boyunca sınır devriyesine destek görevi yürütüyor
Askerler Meksika sınırı boyunca sınır devriyesine destek görevi yürütüyor

Yetkililer olaylar sırasında askerlerin doğrudan göçmenlere müdahale etmediğini sınır devriyelerine destek sağladığını açıkladı.

Genel olarak sınırda yaşanan olaylarda askerler doğrudan göçmenlere müdahale etme hakkına sahip değiller. Bu nedenle şu aşamada sınırda bulunan askerler de sadece sınır devriyelerine destek vermek amacıyla görev yapıyorlar. Bu çerçevede askerler sınıra ek dikenli tel ve bariyerlerin yerleştirilmesi işlemlerinden görev aldılar.

Amerika Savunma Bakanı Jim Mattis sınırda görev yapan askerlerin diğerleriyle bir süre sonra görev değişimi yapacaklarını söyledi.

XS
SM
MD
LG