Erişilebilirlik

Meksika Körfezi'ndeki Temizlik Çalışmaları Yeniden Başlıyor


Meksika Körfezi’ndeki fırtınanın etkisini kaybetmesi üzerine BP Petrol şirketi temizleme çalışmalarına katılan gemilerini yeniden bölgeye sevk ediyor.

Bonnie kasırgası nedeniyle BP, körfezdeki çalışmalarını askıya almış, işçilerin önemli bölümünü tahliye etmişti. Fırtınanın etkisini kaybetmesi üzerine temizlik çalışmaları yeniden başlarken boşaltma kuyularının inşasına başlanabilmesi için birkaç gün gerekeceği açıklandı. Boşaltma kuyuları açılına kadar Meksika Körfezi’ndeki çevre felaketine nede olan kuyu temelli olarak kapatılamıyor. İnşaat çalışmalarının Ağustos ayında tamamlanması bekleniyor.

Amerikan Ulusal Fırtına Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre ‘Bonnie’ tropikal fırtınasının etkisini kaybediyor ve kuzeybatı yönünde Louisiana kıyılarına doğru ilerlemeye devam ediyor.

Temizlik çalışmalarını denetleyen emekli Sahil Güvenlik komutanlarından oramiral Thad Allen petrol kuyusunun temelli kapatılmasının hava durumu nedeniyle gecikebileceğini söyledi. Ancak Allen sızan kuyunun üzerine yerleştirilen kapağın fırtına dayanabileceği konusunda güvence verdi.

Meksika Körfezi’nde patlayan petrol kuyusunun üzerine geçen hafta yerleştirilen kapak şimdilik etkili oluyor ve sızıntı durdurulmuş durumda. Ancak kuyunun tamamen kapatılması için körfezde boşaltma kuyularının inşaatının tamamlanması gerekiyor. Bu çalışmaların en erken Ağustos ayında tamamlanması bekleniyor. Meksika Körfezi’ndeki çevre felaketi 20 Nisan günü Deepwater Horizon sondaj tesisinde meydana gelen patlamayla başlamıştı. Patlamada 11 işçi hayatını kaybetti. Yetkililer patlamadan bu yana Mekisika Körfezi’ne günde 60 bin varil ham petrolün sızdığını hesaplıyor.

Amerikan tarihinin en büyük petrol sızıntısı kıyı bölgelerinde balıkçılık, turizm gibi sektörlere zarar verirken doğal hayatı felce uğrattı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG