Erişilebilirlik

Meksika Körfezi'nde Petrol Sızıntısı: BP İkinci Deneme Yapacak


Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısını önlemek amacıyla yapılan ilk girişimin başarısızlığa uğramasının ardından BP şirketi ikinci bir girişime hazırlanıyor.

Şirket uzmanlarından Doug Suttles, bin 500 metre derinlikteki sızıntıyı dev kapakla kontrol altına alma planlarından henüz vazgeçmediklerini açıkladı. Deniz tabanına indirilen çelik ve beton kapak, sızıntı yapan kuyuyu örtmesine rağmen, bu kez buza benzeyen gaz kristalleri, petrolü deniz yüzeyine ulaştıracak boruları tıkadı. Bunun üzerine dev kapak yeniden yukarı çekildi.

Amerikan Kıyıkoruma Komutanı Oramiral Thad Allen, BP yetkililerinin petrol sızıntısını durdurmak ve daha büyük bir doğal felaketi önlemek için canla başla çalıştığını açıkladı.

Hasar gören petrol kuyusunu işleten BP, bir yandan da sızıntıyı uzun vadede kontrol altına alabilmek için aynı noktada yeni bir sondaj yapıyor. Şirket alternatif kuyunun üç ay içinde hazır olabileceğini açıkladı.

20 Nisan’da 11 kişinin öldüğü platform yangınında hasar gören kuyudan Meksika Körfezi’ne günde 800 bin litre petrol karışıyor.

Faciadan sağ kurtulanlar, kuyuda biriken dev metan gazı balonunun sondaj pompası aracılığıyla yukarı çıktığını ve havayla birleşince de büyük bir patlamaya yol açtığını belirtiyor.

XS
SM
MD
LG