Erişilebilirlik

Meksika Cumhurbaşkanı Beyaz Saray'da Trump'la Görüşecek


Meksika Cumhurbaşkanı Andres Manuel Lopez Obrador

Meksika Cumhurbaşkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Çariamba günü resmi bir ziyaret için ilk kez Washington’a gelecek ve Başkan Donald Trump’la görüşecek. Obrador görüşme öncesinde Corona virüsü testi yaptırdı.

Meksika Cumhurbaşkanı, testin sonucunu bugün açıklayacağını, ayrıca protokol gereği Çarşamba günü Washington’a ulaştığında kendisine bir test daha yapılacağını söyledi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada iki liderin Amerika, Meksika ve Kanada arasında imzalanan ve 1 Temmuz’da yürürlüğe giren anlaşmayı da resmi olarak onaylayacakları belirtildi.

Meksika Cumhurbaşkanı, Washington ziyaretinin anlaşma ve bunun sonucunda Kuzey Amerika’da bu salgın sürecinde yaratacağı istihdam açısından önemli olduğunu söyledi.

Bazı siyasi gözlemcilerse, Başkan Donald Trump’ın Meksika karşıtı söylemleri ve Meksikalılar'ın bir kısmını suçlu insanlar olarak nitelemesinden dolayı Obrador’un bu davete yanıt vermemesi gerektiği değerlendirmesini yapıyor.

Öte yandan Kanada Başbakanı Beyaz Saray’ın bu toplantıya davetini geri çevirdi ve Meksika Cumhurbaşkanı’nı Meksika’ya giderek göreceğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG