Erişilebilirlik

Meksika’dan ABD’ye ‘Sınır’ Tepkisi


Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, ABD-Meksika sınırında mal ve kişilerin dolaşımında yaşanan beklemeleri eleştirdi. Ebrard konuyu ABD İç Güvenlik Bakanlığı’yla görüşmeyi planladığını kaydetti.

Ebrard Twitter’dan yazdığı mesajda “Kuzey sınırında insan ve mal akışını yavaşlatmak iyi bir fikir değil” ifadesini kullandı.

Başkan Trump sınır koruma konusunda yeterince sert önlemler almadığını düşünen İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen’i bu hafta görevden almıştı. Ebrard bakanlığın yeni lideriyle iletişime geçeceğini bildirdi.

Sınırda mal taşıyan kamyonların ve sınırdan yasal geçmeye çalışan kişilerin bekleme sürelerinin artması ve sınırın belli bölümlerinde uzun kuyruklar oluşması Başkan Trump’ın geçen ay Meksika sınırını kapatma tehdidi yapmasının ardından başladı. Trump, Meksika’nın ABD’ye yasa dışı göçmen akışını önlememesi halinde sınırı kapatacağı uyarısında bulunmuştu.

Pazartesi günü bir mahkeme Trump’ın sığınma süreçlerini bekleyenleri Meksika’ya geri gönderme politikasının göç sistemini istismar ettiği ve kanuna aykırı olduğu hükmüne varmıştı.

Beyaz Saray ise Salı günü karara itiraz edeceğini açıkladı ve uygulamanın Meksika hükümetiyle istişare halinde hayata geçirilen bir işbirliği programı olduğunu belirtti.

Ancak Meksika Dışişleri Bakanlığı Beyaz Saray’ın açıklamasına cevaben göçmenlerin Meksika’ya geri gönderilmesinin tek taraflı bir hamle olduğunu, Meksika’nın bu konuda hemfikir olmadığını ancak geçici olarak izin verdiğini kaydetti.

ABD Sınır ve Gümrük Muhafaza biriminin verdiği bilgiye göre Çarşamba sabahı Meksika’nın Ciudad Juarez kenti ve ABD’nin El Paso kenti arasındaki otoyolun ticari araçlara ayrılan altı şeridinden yalnızca biri işliyordu.

Meksikalı ihracatçılar bu ay başında ABD’ye ihracatı hava nakliyatıyla yapmayı planladıklarını böylece sınırda oluşan uzun kamyon kuyruklarına takılmayacaklarını bildirmişti. Başkan Trump’ın federal görevlileri gümrük kontrol noktalarından sınır geçiş noktalarına çekmesi gümrüklerde kuyrukların artmasına neden olmuştu.

Daha pahalı olan hava nakliyatını tercih eden şirketler arasında otomobil parçaları ve tıbbi malzeme üreticileri de yer alıyor. Bu firmalar ABD’li müşterilerine gecikmeli teslimat yaparak tazminat ödemek zorunda kalmamak için hava nakliyatı seçeneğini değerlendiriyor.

XS
SM
MD
LG