Erişilebilirlik

Meksika’daki Depremde Ölü Sayısı Artıyor


Meksika’daki Depremde Ölü Sayısı Artıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:57 0:00

Meksika'da dün meydana gelen 7,1 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 225'e yükseldi. Merkez üssü Puebla eyaleti olan depremden 123 kilometre uzaklıktaki başkent Mexico City de etkilendi.

Amerikan Associated Press haber ajansı, ölü sayısını en az 217 olarak verirken, bu rakamın daha da artmasından endişe duyuluyor.

Meksika İçişleri Bakanı Miguel Osorio Chong, ordu ve polis güçlerinin arama kurtarma çalışmalarını son ana kadar sürdüreceğini söyledi. Çalışmalara siviller de katılıyor.

Yetkililer, başkent Mexico City'de 86, Morelos eyaletinde 71, Puebla eyaletinde 43, Mexico eyaletinde 12, Guerrero eyaletinde 4 ve Oaxaca'da da bir kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto, başkentte yıkılan ve kurtarma çalışmaları hala devam eden üç katlı bir okulu ziyaret etti. Eğitim Bakanı Aurelio Nuno, okulda 25 kişinin yaşamını yitirdiğini, 11 kişinin kurtarıldığını, 30 kişiyeyse henüz ulaşılamadığını söyledi.

Pena Nieto video mesajı da yayınlayarak, hükümetin önceliklerinin mahsur kalanların kurtarılması ve yaralılara tıbbi yardım ulaştırılması olduğunu kaydetti.

Depremin başkentte geniş çapta hasara, elektrik kesintileri ve yangınlara neden olduğu bildiriliyor.

ABD Başkanı Donald Trump da Twitter üzerinden Meksikalılar'la dayanışma mesajı paylaşarak, "Sizinleyiz" dedi.

Bu arada İsrail ordusu arama kurtarma çalışmaları için Meksika'ya 70 kişilik bir heyet göndereceğini açıkladı.

Amerika Jeolojik Araştırmalar Merkezi, depremin 11 gün önce meydana gelen yer sarsıntısının artçısı olmadığını bildirdi. Merkez uzmanı Paul Earle, iki depremin merkez üssünün birbirine 650 kilometre uzak olduğunu, artçı depremlerinse genelde 100 kilometrelik uzaklık içinde oluştuğunu belirtti.

İlk hesaplamalar 30 milyondan fazla kişinin depremi hissetmiş olabileceğini ortaya koyuyor. Amerika Jeolojik Araştırmalar Merkezi, ölü sayısının çok yüksek olmasından endişe ediyor. Hasarın da oldukça geniş bir alana yayılmasından korkuluyor.

Meksika televizyonları çöken binaların görüntülerini yayınlıyor, birçok binadan da duman yükseliyor. Yıkılan binalardan birinin hastane olduğu açıklandı.

Başkentin merkezindeki Reforma Caddesi’nde bulunan ofis binaları boşaltıldı.

Meksika’da 7,1’lik Deprem
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:24:01 0:00

Puebla eyaleti Valisi Tony Gali, kiliseleriyle ünlü Cholula kentinde de birçok kilisenin yıkıldığını kaydetti.

Meksika Deprem Dairesi depremin büyüklüğünü 6,8 olarak açıklamış ve merkez üssünü de Puebla eyaleti olarak belirtmişti.

Görgü tanıkları depremin yol açtığı hasar konusunda kapsayıcı bilgi vermese de hasarın olası boyutuyla ilgili fikir veriyor. Örneğin market çalışanı 25 yaşındaki Edith Lopez bazı binaların camlarının patlayarak etrafa saçıldığını gördüğünü söylüyor.

Kentten gelen görüntüler arasında birbirlerine sarılarak sakinleşmeye çalışanlar var. 1985’teki depremden en çok etkilenen yerlerden olan, başkentin Roma mahallesinde binalardan düşen tuğla ve sıva parçalarından yığınlar oluşurken, olası gaz sızıntıları nedeniyle bazı noktalarda halkın sigara içmeme konusunda birbirlerini uyardığı görüldü.

Kentte 1985 yılında bugün, 8,1 büyüklüğünde tarihi bir deprem meydana gelmiş, 5 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Günün erken saatlerinde 1985 depreminin anısına şehirde birçok yerde deprem tatbikatları yapılmıştı.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG