Erişilebilirlik

Meksika Amerika Arasında Uyuşturucu Tüneli


Amerikalı yetkililer Meksika sınırında bunun gibi yüzlerce tünel bulunması ihtimalinden ciddi kaygı duyuyor

Amerikalı yetkililer Kaliforniya eyaletinin Meksika sınırında bir tünel daha bulunduğunu açıkladı

İç Güvenlik Bakanlığı, uyuşturucu madde kaçakçıları tarafından inşa edilen tünelin, Meksika’yı, San Diego kentinde, sınıra yakın bir depoda sona erdiğini bildirdi.

İki hafta önce aynı bölgede başka bir tünel daha bulunmuştu. Geçen yıl ortaya çıkarılan ilkel tünellerle ilgili olarak yargılanan Meksikalı bir kamyon şoförü 16 yıl hapse mahkûm oldu. Tünellerle birlikte sınırın iki tarafında toplam 50 ton hintkeneviri ele geçirilmişti.

Meksika’da uyuşturucu ticaretiyle bağlantılı şiddet olayları yüzünden 2006 yılından bu yana yaklaşık 45 bin kişi hayatını kaybetti.

Aynı yıl göreve gelen Cumhurbaşkanı Felipe Calderon’un çetelere karşı savaş ilan etmesine ve kaçakçılığın yaygın olduğu bölgelerde 50 bin asker konuşlandırmasına rağmen şiddet olayları bir türlü önlenemiyor. Meksika’da aynı süre içinde çoğu uyuşturucu kaçakçılarıyla ilgili yazılar yazan 60’a yakın gazeteci de suikasta hedef oldu. Basın yayın organları artık korkudan toplu cinayetleri bile yazamaz hale geldi.

Amerikan Kongre’sinin araştırmasına göre, Meksika’da binlerce kişinin öldürüldüğü ateşli silahların kaynağın Amerika.

Senato Uluslararası Narkotik Kontrol Grubu için hazırlanan rapora göre, Meksika’da işlenen cinayetlerin yüzde 70’inde Amerika’dan satın alınmış silahlar kullanılıyor.

Amerika’da eyaletlerin çoğunda silah satın alabilmek için alıcının sabıkalı olmaması ve akli dengesinin yerinde olması gerekiyor. Ancak silah şovları ve fuarları bu kuralın dışında olduğundan, isteyenin, hiçbir denetimden geçmeden istediği miktarda silah satın alabilmesi mümkün.

Bu silahlar arasında Amerikan ordusunun silah meraklılarına ve özel sektöre sattığı ihtiyaç fazlası uçaksavar bataryaları da var.

Geçen hafta bulunün tünel:

XS
SM
MD
LG