Erişilebilirlik

Medvedev: Hile İddiaları Soruşturulacak


Medvedev: Hile İddiaları Soruşturulacak

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, hükümetine parlamento seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını soruşturması emri verdiğini bildirdi.

Medvedev, iki gün sessiz kaldıktan sonra soruşturma emri verdiğini yandaşlarına sosyal iletişim ağı Facebook’da açıkladı.

Rusya devlet başkanı Cumartesi günü Moskova ve diğer kentlerde sokaklara dökülen ve 4 Aralık seçimlerinin yeniden yapılmasını isteyen onbinlerce kişiyle aynı görüşü paylaşmadığını ancak göstericilerin görüşlerini açıklama hakkı bulunduğunu söyledi.

Geçen haftaki parlamento seçimlerinde hile yapıldığını öne süren on binlerce Rus, Cumartesi günü ülke genelinde Başbakan Putin ve partisi aleyhine gösteriler yaptı.

Vladimir Putin ile son seçimleri birinci bitirmesine rağmen büyük oy kaybeden Birleşik Rusya partisinin protesto edildiği gösteriler, ülkenin doğusundaki Khabarovsk’ta başladı, Moskova ve Sen Petersburg’da devam etti.

Moskova’da Kremlin sarayının karşısındaki Bolotnaya Meydanı'nda yapılan gösteriye en az 50,000 kişinin katıldığı tahmin ediliyor. Mitinge 30 bin kişinin katılmasına izin veren hükümet katılımı engellemek için çeşitli yollara başvurdu. Haberlere göre bunlar arasında lise öğrencilerini özel bir sınav için tatil günü okula çağırılması yer alıyor.

Başbakan Putin, gösterilerden seçimlere hile karıştırıldığını söyleyen Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’u sorumlu tutuyor.

Putin, Clinton’u Rusya’nin içişlerine karışmakla suçlamış ve siyasi emellerine alet olan Ruslardan hesap sorulacağını söylemişti.

XS
SM
MD
LG